Kanada az Európai Unió döntését követi az egyszer használatos műanyagok tiltásával kapcsolatban, mely azzal egyidőben érkezett, hogy az ország épp vitában áll a Fülöp-szigetekkel és Malajziával szemét-ügyben. Utóbbi két ország ugyanis több ezer tonna, konténerhajón szállított hulladékot küld vissza Kanadába. Egyrészt, mert a helyi szabályozás megváltoztatásával ezen ázsiai országok sem kívánnak a jövőben a nyugati államok szemétlerakóiként működni, másrészt azért, mert - állítja a Fülöp-szigetek vezetése - Kanada egyszerűen megtévesztette országukat azzal, hogy a hivatalos dokumentumoktól eltérően, nem újrahasznosítható hulladékot küldött oda.
E viták közepette érkezett most a kanadai miniszterelnök bejelentése,
miszerint 2021-től kezdődően számos, mindennapi használati tárgynak búcsút inthetnek a kanadaiak, legalábbis jelenlegi formájukban.
A zacskók, szívószálak valamint a műanyag evőeszközök lesznek első körben betilva, de utóbbiakkal kapcsolatban - úgy tűnik - még a leginkább érintett vendéglátósok sem aggódnak. Egy ottawai étteremtulajdonos egyenesen azt mondta, érezni fogják működésükben a váltást, ami extra költséget jelent az egyszer használatos műanyagok elhagyásával, de ennek egy részét átterhelik a vendégekre, és a fenntarthatóság ügye amúgy is sokkal fontosabb vonatkozást jelent.
Ugyanakkor a kanadai kormány azt közölte, "tudományos alapon" fogják meghatározni a 2021-es tiltáshoz,
pontosan melyek azok a műanyagok, amelyek a legsúlyosabb fenntarthatósági problémát és az emberi egészségre való ártalmat jelentik.
Kanada jelenleg a felhasznált műanyag kevesebb mint 10 százalékát hasznosítja újra. Az ott élők minden évben 8,3 milliárd amerikai dollárnak (kb. 2400 milliárd forint) megfelelő értékű műanyagszemetet termelnek, amely a kormányzat szerint 2030-ig nem változik, hacsak nem lépnek közbe.