A ludwigshafeni székhelyű vállalat közölte, hogy
az idén várható bevételei és üzemi eredménye egyaránt jóval alacsonyabb lesz az eddig vártnál a gazdasági növekedés és az ipari termelés növekedésének globális lassulása miatt.
A BASF külön kiemelte, hogy gyengült az autók iránti kereslet, különösen Kínában, míg a rossz időjárás Észak-Amerikában vetette vissza a mezőgazdaságban használt termékek értékesítését. Az amerikai-kínai kereskedelmi háború ugyancsak kedvezőtlen hatást gyakorolt az eredményekre.
Az év eleje óta nem csillapodtak a kereskedelmi viták az Egyesült Államok és partnerei, különösen Kína között. A G20-csoport június végi csúcstalálkozója azt mutatta, hogy nem várható gyors enyhülés a második félévben - mutatott rá a német cég a közleményében.
A BASF immár arra számít, hogy
az adózás, kamatfizetés és rendkívüli tételek előtti eredménye akár 30 százalékkal is csökkenhet a tavalyihoz képest, miközben eddig 1-10 százalékos növekedést várt.
Az árbevétel pedig valószínűleg valószínűleg kisebb lesz a tavalyi 63 milliárd eurónál, pedig a múlt hónapban még emelkedést prognosztizáltak.
Hét hónapon belül másodszor adott ki profitfigyelmeztetést a BASF, amely július 25-én teszi közzé második negyedéves beszámolóját.
A Magyarországon is jelen lévő BASF a világ legnagyobb vegyipari cége, széles termékválasztéka a vegyszerektől és műanyagoktól, a speciális adalékokon és mezőgazdasági termékeken át a nyersolajig és földgázig terjed. Tavaly év végén mintegy 122 ezer embert foglalkoztatott a világon, ebből 39 ezret Ludwigshafenben.
A vállalat június végén bejelentette, hogy átalakítja szervezetét, amivel szeretné megteremteni a fokozottabb ügyfélközeliség, a megnövekedett versenyképesség és a jövedelmezőbb növekedés feltételeit. Áramvonalasítja adminisztrációját, erősíti a szolgáltatások és a régiók szerepét, valamint egyszerűsíti az eljárásokat és a folyamatokat.
A BASF az átalakítás keretében 2021 végéig világszerte mintegy 6000 munkavállalót bocsát el.
A cég profit warningja után a szektortársak részvényei is esésnek indultak, például a szintén német Wacker Chemie és a Covestro papírjai egyaránt 4 százalék körüli mértékben értékelődtek le. A Financial Times idézi az UBS befektetési bank elemzőinek véleményét, akik szerint a profit-figyelmeztetés nem volt meglepő, annál inkább meglepetést okozott a nagyságrendje.