Nagy bírságot szabtak ki egy babatápszer reklámjáért

Nem attól leszel rossz anya, ha szoptatás helyett tápszerezel  dr. life baba
Vágólapra másolva!
Jogsértő kereskedelmi gyakorlat miatt marasztalta el a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a Brand Up Pharma Kft.-t, a „COLIEF cseppek" speciális gyógyászati célra szánt tápszer hazai forgalmazóját - tájékoztat közleményében a GVH.
Vágólapra másolva!

A GVH a Colief cseppek kereskedelmi kommunikációjának vizsgálatakor megállapította, hogy az ágazatra vonatkozó szabályok alapján

jogszerűtlenek a reklámokban szereplő ígéretek,

melyek szerint a szer többek között enyhíti, illetve segít elkerülni a csecsemőkori hasfájás (kólika) tüneteit, így hatékonyan csökkenti a sírásos órák számát, a fájdalmat és egyéb panaszokat.

Az európai uniós szabályozás alapján az élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó állítások csak akkor tehetők, ha azokat az Európai Bizottság engedélyezte.

Képünk illusztráció Forrás: Dreamstime

Ugyan egy gyártó kérelmezte, hogy az Európai Bizottság vegye fel az engedélyezett állítások uniós listájára, hogy „a Colief laktázenzim csökkenti a laktóz mennyiségét a csecsemők táplálékában, és a táplálékuk teljes laktóztartalmának hatékony megemésztésére nem képes, hascsikarásos csecsemőknél mérsékli a laktóz nem megfelelő emésztésének következményeit", de ezt a Bizottság tudományos szakvélemények alapján 2016-ban elutasította, így alkalmazása jogsértő.

A GVH a Brand Up Pharma magatartásának megítélésekor

súlyosító körülményként vette figyelembe az érintett célcsoport, azaz a kólikától szenvedő csecsemők szüleinek sérülékenységét és speciális érzékenységét.

A hatóság ugyanakkor enyhítő körülményként tekintett arra, hogy a vállalkozás még a versenyfelügyeleti eljárás előtt önként változtatott kifogásolt magatartásán, illetve vezetője célzott, a magatartás versenyfelügyeleti megítélésével kapcsolatos képzésen vett részt.

A hivatal így 10 millió forint bírságot szabott ki a cégre.

Az uniós ágazati szabályozás mára ennél is szigorúbbá vált: a 2019 februárjától alkalmazandó normák szerint speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerekkel kapcsolatban egyáltalán nem lehet tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokat tenni (a csecsemők táplálkozási igényeinek kielégítésére szolgáló, speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek esetén 2020 februárjától lép életbe a szigorúbb szabályozás).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!