Az 1960-as évek végén Dél-Afrika volt az aranykitermelés vezető országa a globális gazdaságban. Évente egymaga több mint 1000 tonnát szállított az értékes nemesfémből, kétszer annyit, mint a világ többi része együttesen.
A régi ragyogásnak mostanra azonban vége. Tavaly onnan csak 130 tonna kitermeléséről érkezett jelentés, ami azt is jelenti, hogy az afrikai országok közül még Ghána is megelőzte, 158 tonnával.
Valójában a világ aranykitermelésében már bő egy évtizede lezajlott az átrendeződés.
Kína már 2007-ben átvette az első helyet, és azóta is őrzi a pozíciót a globális gazdaság húsz, legtöbb aranyat szállító országának listáján.
A Metal Focus és a World Gold Council adatai alapján,
2018-ban a világ országai összesen 3502 tonna aranyat szállítottak.
Ez 112,6 millió unciával egyenértékű (az uncia a nemesfém-iparban alkalmazott régi mértékegység, a szabványok szerint, 1 uncia pontosan 31,1034768 grammnak felel meg).
A világ tavalyi aranykitermelése mintegy 709 tonnával (közel 30 millió unciával) több, mint az évtized elején.
Az alábbi grafikonon megtekintheti a 20 legnagyobb aranyszállító ország termelésének változását az elmúlt, lassan egy évtizedre lebontva, unciában kifejezve. Annak külön érdekessége, hogy a világ egyes térségeiben végbement változások külön is megjeleníthetők, ha a fenti színmagyarázatban ki vagy bekapcsoljuk azok jelöléseit.
Kína stabilan őrizte vezető helyét az elmúlt évekre visszamenőleg, ám az elemzők szerint a közeli jövőben, már néhány éven belül is veszélybe kerülhet a pozíció birtoklása. Mind Kanada, mind Oroszország a kiteremlés növelését jelentette be, ahogy az európai közösséghez tartozó országok is várhatóan több aranyat küldenek majd a piacokra.