A Deloitte által a tavalyi év végén közzétett adatok szerint egy lengyel polgár évente 235 kilogramm élelmiszert pazarol el, ami az egész országban körülbelül 9 millió tonnát jelent.
Augusztus közepén Andrzej Duda köztársasági elnök aláírta az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemről szóló törvényt.
Eszerint minden nagyobb üzletnek szerződést kell kötnie egy jótékonysági szervezettel, amely elosztja az ételeket a rászorulók között.
Ezeknek a szervezeteknek meg kell felelniük a törvényben előírt követelményeknek, és az élelmiszert szociális segítségnyújtásként, támogatott családokhoz, az állami szociális szférába vagy egyéb jótékonysági célra kell eljuttatni.
A törvény nem vonatkozik minden üzletre. Azokra a boltokra vonatkozik, amelyek
eladói területe meghaladja a 250 négyzetmétert, és ahol az élelmiszerek értékesítéséből származó bevételek legalább a teljes bevétel felét képezik.
Az üzleteknek a törvény hatálybalépésétől számított öt hónapon belül alá kell írniuk az első szerződést a kiválasztott szervezetekkel.
Ha nem követik az új szabályokat, pénzbírsággal kell számolniuk az elpazarolt étel mennyiségétől függően.
A rászorulóknak szánt élelmiszerek nem lehetnek hulladékok, hanem meg kell felelniük meghatározott követelményeknek.
A lengyel köztársasági elnök honlapján közzétett dokumentum tartalma szerint ezek olyan élelmiszerek lehetnek, amelyek megfelelnek az élelmiszerjogi követelményeknek, továbbá amelyeket már nem szánnak értékesítésre, elsősorban az élelmiszer vagy a csomagolás külső - esztétikai - hibája miatt.
A jótékonysági szerződések megkötése mellett az eladóknak kampányt is kell folytatniuk az üzletekben, ahol felhívják a figyelmet az élelmiszer-pazarlás problémájára, továbbá amelyekben megtanítják a vásárlóknak, hogyan lehetne ellensúlyozni az élelmiszer-pazarlást a vásárolt élelmiszerek ésszerű kezelésével.
Forrás: Haps.pl