Adam Neumann 40 éves, és első blikkre egy klasszikus technológiai startup vezetője. Neumann a jelenleg már a The We Company néven futó cég alapítója, vezérigazgatója és főatyamestere is egyben. Ez a The We Company birtokolja
a WeWork nevű ingatlanvállalatot, amelyet napjainkban próbálnak vonzóvá tenni a tőzsdei befektetők számára, hogy a cég végre tudja hajtani elsődleges tőzsdei kibocsátását (IPO).
A WeWork egy 2010-ben alapított közösségi irodamegosztásra szakosodott vállalkozás, amely megosztott irodahelyeket kínál, főleg technológiai startupok számára. A WeWork hosszú távra bérel irodahelyi kapacitásokat, amelyeket rövid távra ad ki startupok, szabadúszók, vállalkozások, illetve kis- és nagyvállalatok számára. Az általa felépített hálózatnak 29 ország 111 városában már 527 ezer tagja van, akik a közösségi irodákon túl irodai szolgáltatásokhoz, de egészségbiztosításhoz, belső közösségi hálózathoz, szociális eseményekhez, workshopokhoz és nyári üdülőhelyhez is hozzájuthatnak a WeWorktől – a cég ezekkel nem csak pénzt akar keresni, hanem azt hangsúlyozza, hogy egyfajta közösséget hoz létre.
Ezek már jól hangzó számok, de Adam Neumann és cége, a WeWork ezzel még nem került volna be napjaink vezető tőkepiaci hírei közé. Amivel ezt sikerült elérniük, az az, hogy két héttel ezelőtt még 47 milliárd dollárra értékelte a piac a WE tickerrel a tőzsdére kívánkozó vállalat értékét, majd „átértékelték" 20-30 milliárd dollár közé a múlt hét végére.
Ezt követően a hétvégén kiderült, hogy valószínűleg csak 20 milliárd dollár alatti értékeltség mellett mutatkozik kereslet a cég részvényei iránt.
Ha mutatkozik egyáltalán.
Mi folyik New Yorkban? – kérdezheti az olvasó, hiszen napjainkban a tőzsdei bevezetés előtt (leszámítva az Uber részvényeket) épp ellenkező trendet, folyamatos felértékelődést figyelhettünk meg a tőzsdére lépő cégeknél, amit aztán gyakran követett az első napokban további drasztikus árrobbanás. Mi a baj a WeWork részvényekkel, hogy a januárban még 47 milliárd dolláros teljes cégértéket feltételező értékelés mellett alaptőkét emelő Softbank ma döbbenten nézheti, hogy még be sem került a tőzsdére a WeWork, és már felét sem éri nyolc hónappal ezelőtti befektetése.
Ahogy az elmúlt napokban, hetekben és hónapokban az amerikai pénzügyi sajtó ismerkedik a WeWork kibocsátásának paramétereivel, úgy látnak napvilágot Adam Neumann cselekedetei, amelyek a legnagyobb jóindulattal sem nevezhetők befektetőbarátnak.
A WeWork árbevétele impresszíven nő, ahogyan az elmúlt 9 negyedév adatai mutatják. A gond csak az, hogy szinte ugyanilyen ütemben nőnek a cég üzemi veszteségei is:
Önmagában a veszteséges működés tényével napjaink technológiai és közösségi-megosztási kibocsátásait nézve alapvetően nem lenne probléma, a gond annak a mértékével van. A cég költségei ugyanis brutálisan nőnek. Csak egy példa erre a marketing és értékesítési költségsor, amely az árbevétel 10 százalékát tette ki 2016-ban és az idei első félévre 21 százalékra nőtt.
Nem árt a teljesség igénye nélkül megnézni néhány kulcsfaktort, ami miatt a potenciális befektetők és a szaksajtó is kongatják a vészharangot a WeWork részvényekkel kapcsolatban:
A felsorolt példák kiválóan mutatják meg a WeWork vállalatvezetési módszereit, a cég működésébe kódolt érdekütközések száma hatalmas. Az érdekkonfliktusok számával egyenes arányban kerül be egy cég kibocsátási tájékoztatójába a „related party" kifejezés. A WeWork esetében ez több mint 100 alkalommal szerepel – a Lyftnél 28, az Ubernél 7 helyen tűnt fel.
Nem gondoltam volna az autómegosztó cégek (Lyft, Uber) kibocsátásai után arra, hogy ilyet kell leírnunk ezen a blogon, de látható, hogy a WeWorkhöz képest az Uber kalkuttai Teréz Anyaként viselkedik a befektetőivel
- szögezi le Jónap Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. portfóliómenedzsere.
Hiába pumpálják immár 11 éve a jegybankok a pénzt, süllyedhetnek tovább a negatív hozamok, kereshetnek akármekkora további kockázatot a befektetők, van egy határ, ami már ebben a mostani világban is megfekszi a potenciális invesztorok gyomrát. A 2019-es elsődleges részvénykibocsátási őrületben tudhattuk, hogy nem a Máltai Szeretetszolgálat keres majd befektetőtársakat, ám a WeWork esetében már a kibocsátás előtt kiboruló csontvázak száma így is meglepő.
Felgyorsult világunkban így értékelődött át a WeWork szinte az egyik napról a másikra 47 milliárd dollárról 20 milliárd dollár alá.
Tájékoztatás
A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.