Tovább bővíti gyártókapacitását Pécsen a British American Tobacco, a világ egyik vezető dohányipari vállalata.
A több mint 7,5 milliárd forintos beruházással a BAT megerősítette, hogy Magyarország és a város fontos szerepet tölt be hosszú távú stratégiájában.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Baranya megye és Pécs város képviselőivel, valamint a BAT európai régiós vezetőivel együtt ünnepélyes keretek között adta át az első új gyártósort.
Megtisztelő, hogy a világ egyik legnagyobb vállalata Magyarország és a magyar emberek mellett tette le a voksát, amikor idehozta ezt az újabb beruházását is, amivel a pécsi gyár lett a BAT harmadik legnagyobb egysége Európában"
– emelte ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a beszédében.
Szijjártó Péter elmondta: a példátlan növekedést a helyi adottságok mellett segítette az európai szinten legalacsonyabb mértékűnek számító magyarországi társasági adó és személyi jövedelemadó. Hozzátette,
"mára Magyarország Európa-bajnok növekedési ütemmel rendelkezik",
az idén az első fél évben 5,1 százalékkal nőtt a magyar GDP.
A miniszter kiemelte, hogy a magyar gazdaság teljesítményének növekedésében a vidéki nagyvárosok soha nem játszottak olyan fontos szerepet, mint most. Szerinte a megye- vagy régióközpontnak számító városok tőkevonzó képességének emelkedése egyrészt az új ipari parkok létrejöttének, másrészt a helyi közép- és felsőfokú képzéseknek köszönhető.
Szijjártó Péter kiemelte: Pécs újraiparosítása az elmúlt másfél esztendőben komoly lendületet kapott, a városba települt új beruházásoknak köszönhetően is 10 százalékkal növekedhetett a megyeszékhely iparűzésiadó-bevétele. Baranyában - tette hozzá - csak
az idei év első negyedében 23 milliárd forintnyi új beruházásról döntöttek az itt lévő vállalatok, ami több mint 44 százalékos bővülést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest.
A tárcavezető a brit székhelyű társaság kapcsán a brexitre is kitért; reményét fejezte ki, hogy Nagy-Britanniával a lehető legszorosabb együttműködést tartja fenn az Európai Unió a jövőben is, hiszen "az Egyesült Királyság hazánk 11. legfontosabb kereskedelmi partnere és 6. legnagyobb beruházója".
„Több okból is Pécset találtuk a legalkalmasabbnak erre a fejlesztésre. Az egyik az a széleskörű szakértelem, amellyel a magyar kollégák eddig három, most pedig már négy teljesen különböző típusú termék gyártását is lehetővé teszik" – hangsúlyozta Bernd Meyer, a BAT Európai és Észak-Afrikai Régió gyártásért felelős igazgatója. Beszédében elmondta, most egy gyártósor működik, de 2020 végéig további 5 gyártósor telepítését tervezik. Kiemelte, hogy a BAT célja, hogy
a fejlesztés végére több mint 100 új munkahelyet teremthessenek, és ezzel a pécsi gyár lehessen a BAT egyik legnagyobb nikotinpárnagyára a világon.
A termékek exportra készülnek, megcélozva az észak-európai, valamint a német, az osztrák, a cseh, illetve a svájci piacokat. A jövő évben a gyár idei termelésének volumenét 3,5-szeresére tervezik növelni.
A 110 éves pécsi dohánygyárat 1992-ben vásárolta meg a British American Tobacco, és azóta 40 milliárd forintnyi beruházást hozott a baranyai üzembe. A cég hazai leányvállalata, a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. két pécsi üzeme, a nagymúltú Pécsi Dohánygyár és a Szivarkagyár a tavalyelőtti mintegy 600 után ma már 800 alkalmazottal harminc piacot lát el világszerte. Árbevétele a tavalyelőtti 116 milliárd után tavaly meghaladta a 138 milliárd forintot, adózott eredménye a tavalyelőtti 2,8 után 2018-ban már az 5 milliárd forintot is meghaladta.
A BAT vállalatcsoport több mint 1500 kutatója dolgozik világszerte innovatív, új generációs termékek fejlesztésén, és 2015 óta több mint 1600 szabadalmát jegyezték be. „Tavaly sikeresen vezettük be a nyílt rendszerű Vype e-cigarettánkat, amellyel egy potenciálisan kevésbé káros alternatívát kínálunk a felnőtt dohányzóknak. A füstmentes termékek egy más típusának gyártásával Magyarország tovább erősíti kulcsszerepét a dohányipari átalakulásban" – emelte ki Sacha Ruffier, a BAT Észak-Közép-Európai Alrégió igazgatója.
Az új gyártósoron nikotinpárnák gyártása kezdődik.
Ez a füstmentes termékkategória is a hagyományos cigarettákhoz képest potenciálisan kevésbé káros termékek körét bővíti.
A nikotin ebben az esetben egy teafilterhez hasonló párnán keresztül juthat a szervezetbe. A nikotinpárna tartalmazhat fehér dohányt, de van olyan változata is, amely dohánymentes, ebben többek között nikotinsó és mikrokristályos cellulóz található.