A hétfőn csődöt jelentő, és tevékenységét azonnali hatállyal beszüntető Thomas Cook iroda külföldön rekedt utasainak hazautaztatását a brit állam vállalta fel,
ennek költsége várhatóan mintegy 100 millió font (125 millió dollár) lesz.
A hazautaztatást a brit polgári repülésügyi hivatal (CAA) koordinálja, amely a Thomas Cook romló pénzügyi helyzete miatt már korábban kidolgozta az esetleg külföldön rekedő brit utasok hazajuttatásának a tervét (Matterhorn).
Időközben a londoni kormány megkezdte annak a kivizsgálását, hogy milyen szerepet játszott a Thomas Cook vezetése a 178 éves utaztatási iroda csődjében, és hogy mekkora kárt szenvedtek el a befektetők, például a nyugdíjalapok.
Egynapos szünet után kedden újraindult a brit utaztatási cég Thomas Cook Airlines Scandinavia légitársasága. A Thomas Cook Csoport skandináv leánycégének közlése szerint működésük újraindulását az tette lehetővé, hogy "függetlenek és nyereségesek".
Hétfőn a Thomas Cook Csoport magyar leányvállalata, a Neckermann Magyarország bejelentette, hogy cégük problémamentes, és továbbra is folytatja a működését.
Az 1841-ben Thomas Cook üzletember által alapított cég világszerte 22 ezer, Nagy-Britanniában 9 ezer alkalmazottat foglalkoztat, és 94 repülőgépből álló saját légitársasága is van. A cég hónapok óta pénzügyi nehézségekkel küszködött; a március 31-én zárult fél évről 1,5 milliárd font (570 milliárd forint) adózás előtti veszteséget jelentett.
A Thomas Cook az elmúlt hetekben felhajtott ugyan egy 900 millió fontos (340 milliárd forintos) pénzügyi mentőcsomagot saját legnagyobb részvényeseinek bevonásával,
de a cég banki hitelezői további 200 millió font befektetői finanszírozás megszerzéséhez kötötték részvételüket a mentőprogramban. A tárgyalások a lehetséges pénzügyi befektetőkkel még vasárnap éjjel is tartottak, de végül eredménytelenül zárultak.