Az arcfelismerő szoftverek videó és képanyag alapján képesek azonosítani az embereket, a mesterséges intelligencia, a nagyfelbontású térfigyelő kamerák, valamint a távoli érzékelők pedig megerősítették ezt a technológiát és kibővítették a felhasználhatóságát is.
A probléma kétoldalú: először ott van az arcfelismerési technológia kormányzati felhasználása, majd pedig a vállalati használata"
– nyilatkozta Kay Firth-Butterfield, a WEF mesterséges intelligenciával foglalkozó cég vezetője.
Az egyénről gyűjthető adat hatalmas mennyiségű, és felvetődik a magánélet védelme is. A biometrikus adatgyűjtés többi eleméhez képet – mint az ujjlenyomat leolvasás, vagy az írisz letapogatás – az arcfelismerő technológiák anélkül gyűjthetnek információt, hogy arról az emberek tudnának.
A pénteken kiadott jelentésben a WEF szerint a kormányoknak cselekedniük kell az arcfelismerő rendszerek tisztességes és átlátható használatának biztosítása érdekében.
A cég szerint olyan gyakorlatot kell megfogalmazni, amely biztosítja az egyéni jogok védelmét és irányítja a technológia társadalmilag előnyös fejlődését.
Júniusban az indiai belügyminisztérium kapott jelzést, hogy a Nemzeti Bűnügyi Nyilvántartási Iroda olyan automatizált arcfelismerő rendszert telepített, amely lehetővé teszi a rendőrségnek, hogy az emberek arcát egy zártláncú kamerarendszerben rögzítse, és ezeket egy meglévő adatbázissal összehasonlítva riasszon, amennyiben bűncselekményt érzékel, bűnözőt vagy eltűnt személyt ismer fel.
A rendszer egész Indiában tervezett bevezetését többen is megtámadták személyiségi jogokra hivatkozva.
Indiában ugyanakkor a személyes adatok védelméről szóló törvények még nem nincsenek összhangban más régiók szabályozásával, például az Európában használt általános adatvédelmi rendelkezésekkel. Deepankar Sanwalka, a PwC India vezető tanácsadója elmondta, hogy a meglévő jogi keretek lehetővé teszik a biometrikus technológia használatát, amennyiben biztonsági kockázatról van szó.
A Financial Times szerint az Európai Unió ugyanakkor az arcfelismerő szoftverek átfogó szabályozását tervezi. A cél az lenne, hogy Brüsszel korlátozza az arcfelismerő technológia válogatás nélküli alkalmazását vállalatok és a hatóságok esetében – mondta egy tisztviselő. A terv szerint az európai polgárok felhatalmazást kapnak arra, hogy „tudják, mikor használják fel adataikat", kivéve a „szigorúan meghatározott" kivételeket.