Gion Gábor hangsúlyozta:
a kormány törekszik az öngondoskodási szemlélet terjesztésére. Célja, hogy a pénzügyi tudatosság fejlesztésével erősítse az öngondoskodási hajlamot.
Az öngondoskodási lehetőségeket adókedvezményekkel, a lakossági állampapírokba történő befektetések ösztönzésével kívánja támogatni. Az állami segítségnyújtás mellett az öngondoskodás egyéni felelősségvállalást igényel a lakosságtól, csak egyéni döntések alapján jöhet létre - jegyezte meg.
Az állami nyugdíjrendszer stabilizálása érdekében megtett intézkedések között említette a korhatár előtti nyugdíjak kivezetését, a rokkantsági rendszer átalakítását, a korhatár fokozatos emelését és azt, hogy megvalósították a Nyugdíjbiztosítási Alap profiltisztítását.
Az Európai Unió előrejelzései szerint is stabil a magyar nyugdíjrendszer
- jegyezte meg az államtitkár. Emlékeztetett: idén is fizetnek nyugdíjprémiumot a jogosultaknak, ami akkor jár, ha a gazdasági növekedés üteme meghaladja a 3,5 százalékot.
Gion Gábor hozzátette, hogy
2011-hez képest a nyugdíjak reálértéke mintegy 10 százalékkal nőtt.
Kitért arra is, hogy a pénzügyi kultúra terjesztésével sok szervezet foglalkozik. Egy 2015-ös felmérés szerint a magyar lakosság pénzügyi tudatossága romlott 2010-hez képest. Ez arra vezethető vissza, hogy magasabb az elkölthető jövedelem és felelőtlenebbül kezdtek gondolkodni az emberek.
A változtatást hivatott segíteni a pénzügyi tudatosság fejlesztésének stratégiája.
A köznevelésben dolgoznak azon, hogy a pénzügyi tudatosság az alaptanterv része legyen. A folyamatos jó gyakorlatok közé sorolta a Pénz7 globális kezdeményezést, valamint az iskolai versenyeket és pályázatokat. Emellett a tárca pénzügyi tudatosság díjat hirdetett, és elindították a készpénzmentes iskolák projektet is - tette hozzá Gion Gábor.