Megérkeztek a friss adatok a termelői árakról

Nyíregyháza, 2018. január 23. Kész gumicső geometriáját ellenőrzi 3D-s sablonnal egy szakember a ContiTech Magyarország Kft. nyíregyházi gyárának új, hűtő-fűtő tömlőket készítő üzemében a beruházás átadásának napján, 2018. január 23-án. Mintegy hatmilliárd forintból fejlesztette nyíregyházi telephelyét a Continental autóipari cégcsoporthoz tartozó ContiTech Magyarország, a cég egyebek mellett új kaucsukkeverő gyártósort, félkész terméket gyártó berendezést vásárolt és komplett járműipari termelési technológiát alakított ki. MTI Fotó: Balázs Attila
Vágólapra másolva!
Szeptemberben az ipari termelői árak - az exportárak fellendülése következtében - 2,2 százalékkal haladták meg az előző év azonos időszakáét az előző havi, 0,9 százalékos emelkedés után - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Vágólapra másolva!

Az árak alakulását a nyers- és alapanyagok világpiaci árváltozása, valamint a munkabérek növekedése befolyásolta.

Illusztráció Forrás: MTI/Balázs Attila

A termelői árak összesített éves emelkedését az exportértékesítés forintban mért árai vezérelték a szeptemberi 2,1 százalékos emelkedéssel, az előző havi 0,2 százalék után. Idén szeptemberben a forint árfolyama az euróhoz képest 7,57 forinttal, 2,33 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 23,39 forinttal, 8,39 százalékkal gyengébb volt, mint egy évvel korábban.

A feldolgozóipar exportárai 3,0 százalékkal, ezen belül a járműipar exportárai 4,8 százalékkal, az élelmiszeriparé 4,1 százalékkal, a gyógyszeriparé 3,9 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbikat.

A belföldi értékesítési árak átlagosan 2,3 százalékkal nőttek az augusztusi 2,4 százalékot követően. Ezen belül a feldolgozóipar árai 3,1, a energiaiparé (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 0,2 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz mérten.

Az élelmiszeripar belföldi termelői árai 6,5 százalékkal voltak magasabbak a tavaly augusztusiaknál, ami legalább négy éve a legnagyobb emelkedés. A számítástechnikai ágazatban 5,0 százalékos, a járműgyártásban 3,7 százalékos termelői áremelkedést mért a KSH.

A tartós fogyasztási cikkek termelői ára 3,2 százalékkal, a nem tartósaké 6,0 százalékkal, a beruházási javaké 5,7 százalékkal emelkedett tavaly augusztushoz mérve.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!