Bár a Thomas Cook csak az év hat hónapjában, a téli időszakban utaztatott Gambiába, így is az ország turizmusának egyik oszlopát jelentette a cég tevékenysége. Az adatok szerint elsősorban német és angol pihenni vágyók választották az Európában hidegebb hónapokra - a Szenegálba hosszan elnyúlva beékelődő - Gambiát úticélul. Bár az ország nagyon szegény, Szenegálhoz hasonlóan nyugodt, afrikai viszonylatban a turizmus szempontjából vonzóbb célországok közé tartozik, ahol a szálláshelyek 90 százaléka feltöltötten üzemel a téli időszakban. Legalábbis eddig, úgy, hogy az odalátogatók 45 százaléka a Thomas Cook irodáján keresztül érkezett.
A brit utazási iroda csődje ezért érthető módon, rémületet okozott Gambiában, ahol a kormányzat figyelme rögtön annak felmérésére irányult, hogyan tudnának a turizmus helyi szereplői, hotelek, túraszervezők és a szektorban dolgozók megküzdeni a várható gazdasági veszteség jelentette hatásokkal.
A kormány szóvivője azt mondta: a turisták 30 százaléka brit, és a Thomas Cook volt az egyetlen cég, ami a téli időszakban közvetlen járatokat üzemeltetett oda. Így a kormány biztos abban, hogy komoly veszteségre kell felkészülni, egyszerűen azért, mert az ország légi úton való elérése nem biztosított úgy, mint korábban.
A turizmusért felelős miniszter pedig válságtanácskozást hívott össze,
többek között a Nemzetközi Valutaalap, az EU és a Világbank részvételével, hogy lehetséges megoldási stratégiákat dolgozzanak ki a helyzetre. Egy helyi turisztikai szolgáltató pedig azt mondta: tartanak tőle, hogy akik a téli hónapokban a Thomas Cook bedőlése miatt már nem tudnak velük Gambiába utazni, nem fognak más társaságot keresni a gambiai kirándulásukhoz.
Az ENSZ egyik tisztviselője ugyanakkor azt mondta, 2017-ben ugyan 162 ezer turista látogatott a parányi országba, de ez nem jelenti azt, hogy az európaiak helyi utazásszervezőknél tett költései a gambiaiaknál maradtak volna. Az adatok szerint ugyanis azok elsősorban a Thomas Cook bevételeit gyarapították, amely sokszor együttműködésben dolgozott az ottani iparági szereplőkkel.
Gambia éves GDP-je nagyából 1,6 milliárd dollár.
A beutazó turizmus létfontosságú az ország számára, mert a GDP 20 százalékát adja, ami egyúttal a legnagyobb, külföldről szerzett bevételi forrása is Gambiának.
A 2014-2016-os nagy ebolajárvány idején ugyan a látogatók száma megcsappant a betegségtől való félelem miatt, de utána újra növekedni kezdett. A Világbank 2017-ről 2018-ra rekordmértékű, 26 százalékos növekedést regisztrált a beutazó turisták számában.