A befektetők és a közgazdászok manapság együtt fogják a fejüket. Elég nehéz ugyanis megállapítani, pontosan milyen állapotban van a világgazdaság. Az egyik nap úgy tűnik, pillanatokon belül itt a globális recesszió, aztán másnap érkezik valahonnan egy rekord erős adat, amely arra utal, minden rendben van – írja a CNBC.
A Credit Suisse elemzői elsősorban az amerikai gazdaságot vizsgálták, amikor jelezték, a gyenge feldolgozóipari adatok mellé könnyen fel lehet sorakoztatni számos olyan adatot, amely arra utal, az USA gazdasága kimondottan jó egészségnek örvend. Éppen ezért a bank amerikai ágánál úgy érezték,
kellene egy új kifejezés arra, hogy pontosabban le lehessen írni a mostani helyzetet. Így jött a „félrecesszió".
Az Egyesült Államok jelenlegi gazdasági teljesítménye elég jó példa a „félrecesszióra" a bank elemzői szerint. Kedden például kiderült, az amerikai feldolgozóipar több mint egy évtizede nem állt olyan gyengén, mint most szeptemberben – elsősorban a kereskedelmi háború miatti exportcsökkenések következtében. Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzserindex (PMI) 47,8 ponton állt a hónapban, ami a legalacsonyabb szint volt 2009 júniusa óta. Az 50 pont alatti érték a szektor szűkülésére utal.
Mindeközben az amerikai ipari termelés már egy éve folyamatosan gyengélkedik, noha augusztusban pozitív tartományba fordult a mutató. Az ipari termelés az amerikai GDP nagyjából 11 százalékát adja, és az augusztusban mért 0,6 százalékos erősödés a legmagasabb szám volt 2018 augusztusa óta.
Ehhez jön még, hogy a kötvénypiacon megfordult a hozamgörbe, ami az egyik leghagyományosabb recessziós jelzés.
A 10 éves lejáratú amerikai állampapír hozama ugyanis alacsonyabb lett a 3 hónapos papír hozamánál, vagyis a befektetők igen kockázatosnak érzékelik a közeljövőt.
Ezzel szemben viszont számos olyan tényező van az amerikai gazdaságban, amely arra utal, hogy az USA akár meg is úszhatja a recessziót, és nincs olyan nagy baj, mint egyesek hiszik. Erre utal az infláció és a hitelpiac kedvező állapota is.
A legfrissebb, pénteken közzétett munkaerő-piaci adatok azonban szintén alátámasztják a „félrecesszió" fogalmában rejlő kettősséget. Szeptemberben ugyanis mindössze 136 ezer új munkahely keletkezett az Egyesült Államokban, ami elmaradt nemcsak az augusztusi 160 ezertől, de a múlt hónapra várt 148 ezertől is.
Ezzel együtt viszont a munkanélküliségi ráta 3,7 százalékról 3,5 százalékra csökkent, ami jobb adat a vártnál – az elemzői konszenzus változatlan számot vetített előre.
A legjobban talán a munkanélküliségi ráta alakulása mutatja, mit is lehet érteni „félrecesszión". A kötvénypiac alapján ugyanis hónapokon belül beszakadhat az amerikai növekedés, miközben a munkanélküliségi ráta 50 éves mélyponton van – 3,5 százalékos rátára 1969 decembere óta nem volt példa.