Javában tart a 2020-as választásokkal kapcsolatos kampány az Egyesült Államokban, és a demokrata oldal egyik visszatérő témája a techvállalatok egyre növekvő befolyása. A megoldást több, a demokrata elnökjelöltségért versenyző is a cégek feldarabolásában látja. Nem is csoda, hogy a Facebook dolgozóknak szervezett júliusi vállalati rendezvényen Mark Zuckerberg számos, ezzel kapcsolatos kérdést kapott, válaszait pedig titokban fel is vették.
Mark Zuckerberg a cég feldarabolásával kapcsolatban elmondta:
"Több olyan elnökjelölt is van, mint például Elizabeth Warren, aki szerint a vállalat feldarabolása lenne a legjobb megoldás. Ha valóban őt választják meg elnöknek, akkor egészen biztos vagyok abban, hogy jogi csata következik a Facebook és az amerikai kormányzat között, amelyet mi nyernénk meg. Ez egy hatalmas púp lenne a hátunkon, hiszen nem akarunk egy elhúzódó jogi perpatvarba bonyolódni saját kormányunkkal. Azonban ha valaki fenyeget minket és veszélyezteti a cég létezését, akkor az ellen harcolni fogunk".
Elizabeth Warren, aki jelenleg a korábbi alelnök, Joe Biden mellett az egyik legerősebb jelöltnek tűnik, Twitter üzenetben reagált Zuckerberg fenyegetésére: "az igazi "szívás" az lenne, ha nem tesszük rendbe a korrupt rendszert, amely segít a Facebooknak és a többi techóriásnak az illegális, versenyellenes gyakorlatok folytatásában, miközben sárba tiporják a felhasználók adatvédelmi jogait és nem lépnek fel megfelelően a demokrácia védelme érdekében.
Zuckerberget arról is kérdezték a nagy techvállalatok mit tehetnek azért, hogy megoldják a problémát:
" A vállalatok feldarabolása, legyen szó a Facebookról, a Google-ről vagy az Amazonról, nem fogja megoldani a problémát, hanem csak még nagyobb gondokat szül és nem fogja csökkenteni annak az esélyét, hogy valaki a közösségi médiát használva befolyásolja a választásokat. Sőt, valójában növeli majd, hiszen nehezebben lesz egyeztetni, mivel a vállalatok nem tudnak majd együtt dolgozni."
Zuckerberg elmondta, hogy nagy valószínűséggel már többször is kitették volna a cég éléről, ha nem lenne részvényei révén teljes irányítása a vállalat fölött. A Librával kapcsolatba elmondta, hogy a Facebook digitális valutája körül kialakult helyzet sokkal kevésbé drámaibb, mint ahogyan az a világsajtóban megjelenik.
Az Egyesült Államokban ugyan nem gyakori, de daraboltak már fel óriásvállalatokat, többek között az American Tobaccot 1911-ben, valamint az AT&T-t 1984-ben, legutóbb pedig a gyémántpiac 80 százalékát birtokló De Beers monopóliumot szedték szét 2003-ban.
Ennek ellenére a cég a jelenlegi 40 százalékos piaci részesedésével sokkal több profitot termel, mint korábban, hála az Oroszországban, Ausztráliában és Kanadában nyitott gyémántbányáknak.