Magyarországot geopolitikai helyzete, földrajzi fekvése, gyors és egyszerű megközelíthetősége kiemelten fontos stratégia partnerévé teszi Kínának. Ugyanakkor hazánk számára is előnyös, ha egy olyan nagyságú és gazdasági jelentőségű országban, mint Kína, hatékonyan tudja megjeleníteni külgazdasági és külügyi szempontjait.
Záhony stratégiai jelentősége Kína szempontjából sem elhanyagolható.
Jelenleg a kínai fél politikai szinten is támogatja, hogy az Európába irányuló szárazföldi útvonalait diverzifikálja. Így a jelentős forgalmat lebonyolító, túlzsúfolt belorusz – lengyel irány mellett, másik szállítási útvonal megerősítésére is nagy hangsúlyt fektet a kínai Egy Övezet - Egy Út kereskedelmi infrastruktúra fejlesztési kezdeményezés keretén belül.
Ebből adódóan adott a lehetőség, hogy
hazánk csatlakozzon és kivegye részét a kínai konténerforgalom logisztikájából.
Záhony egyfajta fizikai határt is jelent, mivel a széles nyomtávú vasútvonalak itt váltanak át keskeny nyomtávúra. Az új Selyemúton keresztül érkező konténerforgalom Záhony térségnek, és így Magyarországnak is új lehetőséget biztosíthat, hogy szerepet vállaljon a globális áruforgalom lebonyolításában.
A fejlesztéshez kapcsolódó első lépés egy konzorcium létrehozása, mely a MÁV-REC Kft. vezetésével, a projekttel kapcsolatos operatív lebonyolító lesz.