A beruházások növekedése
kiemelten a feldolgozóipari vállalkozásoknak volt köszönhető, amelyek harmadik negyedéves növekedése 28,6 százalék volt.
A többi gazdasági szereplő fejlesztései érdemben nem járultak hozzá a növekedéshez - jegyezte meg jelentésében a KSH. A teljesítményérték mintegy 60 százalékát képviselő építési beruházások 15,8 százalékkal, a 40 százalékos súlyú gép- és berendezés beruházások pedig 13,6 százalékkal nőttek.
A vállalkozások körében a korábbi negyedévekhez hasonlóan kiugró ütemben, 28,7 százalékkal emelkedett a beruházások volumene. A beruházások mintegy 14 százalékát adó költségvetési szerveknél lényegében stagnált a beruházási volumen a tavalyi harmadik negyedévhez viszonyítva.
A friss adatok tanúsága szerint a 2015. évi átlaghoz képest 57,3 százalékkal bővültek, 2010-hez képest pedig közel megduplázódtak a beruházások.
A Takarékbank elemzői a KSH adatai kapcsán kiemelik, hogy jelentős mértékben nőttek a beruházások – feltehetően az elektromos autók akkumulátorgyártásához kapcsolódóan - a villamos berendezés gyártása területén, tekintve az alág termékei iránti erős nemzetközi keresletet. Ezen a területen idén a Samsung SDI 390 milliárd, az SK Innovation 239 milliárd, a Toray 127 milliárd forint értékű beruházást jelentett be. Noha a tavalyi második félévben elindult a Mercedes új, 1 milliárd euró értékű gyárának beruházása csúszik, később azonban folytatódhat a gyár építése, mivel ennek egynegyede már elkészült.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője úgy véli: a tavaly bejelentett, rekord volumenű, 4,3 milliárd eurónyi (1380 milliárd forint) új beruházásokkal együtt folytatódhat a feldolgozóipari beruházások bővülése.
Idén az első tizenegy hónapban a bejelentett működőtőke-beruházások már soha nem látott mértékhez, 1670 milliárd forinthoz közelítenek.
Ezen a téren mára meghatározóvá vált a távol-keleti, azon belül elsősorban a dél-koreai tőke, emellett számottevő beruházásokat jelentettek be japán, kínai és indiai vállalatok is.
Az év vége előtt a lakásátadási hullám felfutása is várható, így ez az ágazat továbbra is kiemelkedően teljesíthet. A szállítás, raktározás beruházásainak volumene 17,1 százalékkal nagyobb lett, a folytatódó út-, autópálya-, vasútépítések és -felújítások következtében, emellett a szállítással foglalkozó vállalkozások is növelték beruházásaikat. A következő években mintegy 5000 milliárd forintnyi forrás jut közúti és vasúti fejlesztésekre, így ezen a területen is érdemi növekedés várható.
Mindemellett a kiskereskedelmi forgalom látványos bővülése következtében több új bevásárlóközpont építésének tervét jelentették be a közelmúltban, ezek megvalósítása szintén lökést adhat a beruházásoknak, csakúgy, mint egyes kereskedelmi láncok további terjeszkedése.