Bár a legtöbb tanulmány úgynevezett naplóvizsgálat (amely során az emberek naplózzák a mindennapi életüket, kiadásaikat), a számadatok összehasonlítása mindenképpen érdekesnek bizonyul ahhoz, hogy általános képet kapjunk arról, mely országok hajlamosabbak a készpénz használatára.
Nem meglepő, hogy még a mai napig is rengetegen ragaszkodnak a készpénzhez, hiszen kényelmes, nem igényel semmilyen technikai felszerelést, vagy elektronikus rendszert, s a fizikai tranzakciók lebonyolításához nem kell bankszámla, sőt egyes kifizetések után nem vonnak le semmilyen plusz költséget. Arról nem is beszélve, hogy
a készpénzt mindenki tudja használni, nem kell hozzá semmilyen háttértudás.
További előnye, hogy a tranzakciókhoz nem szükséges harmadik fél, s egy esetleges „hibás kifizetést" azonnal, díjmentesen vissza lehet fordítani. Azoknak, akik félnek az online, digitális vagy technikai dolgoktól, ez mind-mind megnyugtató tényező. Nem véletlen, hogy az idősebb korosztály nagyon nehezen vált készpénzről bankkártyára.
A készpénz beszerzéséhez használatos első számú forrás az ATM automata:
Kiderült az is, melyek a készpénzhez leginkább ragaszkodó nemzetek Európában:
Az láthatóvá vált, hol fordulnak el a leginkább az elektronikus fizetések irányába. Ebben a kategóriában Dél-Koreáé a vezető hely:
A tanulmányból az is kiderül, hogy
A World Cash Report 2018 azt is megmutatja, hogy az egy főre eső bankkártyák átlagos száma a világon 2,0, azonban a bakkártyák elérhetősége világszerte az összes kontinensen növekszik.
A legerősebb növekedés Ázsiában figyelhető meg, ezt Észak-Amerika követi.
Ez a két kontinens, valamint Óceánia, egyaránt a globális átlag felet van. Európa a 2,0-s átlag alatt található, és úgy tűnik nem nagyon sikerül emelni ezt a számot. Valamint, annak ellenére, hogy Afrika igyekszik növelni a bankkártya-elérhetőséget és használati lehetőséget, a kontinens e téren még mindig nagyon alacsony számokat mutat.
De mi a helyzet a POS terminálokkal? (Olyan boltok, üzletek, ahol van kártyaleolvasó eszköz, amely lehetővé teszi az ügyfeleknek a kártyás fizetést.)
A növekedést nagyban befolyásolja az elektronikus fizetési infrastruktúra, és az azok módszerek, amelyekkel a bankok reagálnak erre az egyre gyarapodó kártyahasználatra.
A World Money Report 2018 jelentés szerint a vizsgált 24 ország közül 17-ben a kifizetések több mint 50 százalékát készpénzzel bonyolítják. Minden jel arra utal, hogy
Svédország lesz Európa első készpénzmentes országa (Cashless society), ugyanis egy átlagos svéd állampolgár évente 319 kártyás tranzakciót bonyolít, míg egy átlagos európai uniós polgár ezzel szemben csak 116-szor veszi elő a kártyáját, ha kifizetne valamit.
Magyarországon 2012 és 2016 között az elektronikus kifizetések száma megduplázódott, csakúgy, mint a kártyás tranzakciók száma, amelyek
ma már az összes elektronikus fizetési mennyiség majdnem felét teszik ki.
Az elektronikus és kártyás tranzakciók egy főre eső száma azonban még nem felel meg a globális átlagnak, de úgy tűnik, hogy az elektronikus fizetési piac fejlődik Magyarországon. Ezzel arányosan növekedett az érintéses kifizetések száma is, mivel hazánkban egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek arra, hogy a legmodernebb terminálokkal lássák el a kártyás elfogadó helyeket.