A szakértő szerint 2019 első hónapjaiban több adásvételt kötöttek, mint az előző év azonos időszakában, ám ez a lendület folyamatosan kifulladt.
Nyár közepe óta, elsősorban a jó hozamot biztosító szuperállampapír miatt, a befektetők helyét fokozatosan a saját célra vásárlók vették át az ingatlanpiacon.
Balogh László szerint ez a változás nem feltétlenül hoz olcsóbb árakat, de a vevők jobb pozícióba kerülhetnek. A szakértő elmondta, hogy a nagyvárosokban a társasházi lakások a legkelendőbbek.
A legkeresettebbek 2019-ben a panellakások voltak, amelyek ára is dinamikusan emelkedett az elmúlt években, 2020-ban azonban már nem számítanak további jelentős áremelkedésre.
A beszélgetésből az is kiderült, hogy idén népszerűek voltak az új építésű lakások is.
Ez többi között az ötszázalékos lakásáfának, és annak köszönhető, hogy 2019-ben valószínűleg évtizedes rekordot dönt a megépülő lakások száma
- emelte ki az ingatlanszakértő, aki hozzátette: a magas nagyvárosi lakásárak a környező kistelepülések ingatlanpiacának élénkülését okozták.
Az pedig, hogy júliustól a falusi csokot, azaz a családi otthonteremtési kedvezményt már a használt lakások esetében is igénybe lehet venni felújítási megkötésekkel, a kistelepülések lakásállományának minőségi javulását is eredményezi
- mondta Balogh László. A szakértő arról is beszélt, hogy az elmúlt évek ingatlanpiaci fejlődése a külföldiek szemében is feltette Magyarországot a nemzetközi lakáspiaci térképre.
Idén minden huszadik vásárló volt külföldi a magyar lakáspiacon.
Arányuk Budapesten majdnem tíz százalékot ért el, a balatoni ingatlanok pedig főként a Nyugat-Európából érkező vevők között voltak népszerűek.