A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentéséből kiderült, hogy októberben az ipari termelés volumene 6,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint a termelés 6,4 százalékkal emelkedett.
A Takarékbanknál az idén valamivel 6 százalék feletti növekedést várnak az ipari kibocsátásban a tavalyi 3,6 százalékpont után, míg jövőre 4,8 százalékra mérséklődhet a bővülés üteme. 2015 óta egyébként az ipari termelés 18,3, 2010-hez képest pedig 44,6 százalékkal nőtt.
Az IMF tovább javította Magyarország idei és jövő évi gazdasági bővülésére vonatkozó előrejelzését: a 2019-est 4,9 százalékra, a 2020-ast pedig 3,5 százalékra emelte a novemberben várt 4,6 és 3,3 százalékról.
A Valutaalap egyúttal megerősítette idei és jövő évi 3,4 százalékos inflációs előrejelzését. Az IMF honlapján közzétett dokumentum szerint az idei GDP arányos államháztartási hiány a tavalyi 70,2 százalékról idén 66,5 százalékra, jövőre 64 százalékra zsugorodik.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből a héten kiderült, hogy októberben a kiskereskedelmi üzletek forgalma 6,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt.
Az év első tíz hónapjában a naptárhatástól megtisztított és a nyers adat szerint egyaránt 5,9 százalékkal nagyobb volt a forgalom volumene, mint a múlt év azonos időszakában. A 2015-ös havi átlaghoz képest 27,2, 2010-hez viszonyítva pedig 39,9 százalékkal magasabb a kiskereskedelmi üzletek forgalma, míg a vendéglátóhelyek volumene 2015. évi átlaggal szemben 38,6 százalékkal bővült idén szeptemberig.
A héten ötödik alkalommal rendezték meg a Gyógyuló Egészségügy konferenciát, ahol kiderült, hogy a Visegrádi országok között a magyar gyógyszeripar bruttó hozzáadott értéke a legnagyobb, az ágazat kibocsátása 1000 milliárd forint, a bruttó hozzáadott érték pedig eléri az 500 milliárd forintot.
Az alkalmazásban állók száma a 2008-as 16 ezerről idén 19 148-ra emelkedett. Ebben az időszakban az átlagkereset 328 ezer forintról 523 ezerre nőtt. Szintén jók a kilátások a külkereskedelemben, ahol a gyógyszeripar az elmúlt 18 évben megduplázta az export volumenét.
Az Alphabet a héten bejelentette, hogy a Google két társalapítója, Sergey Brin és Larry Page távoznak elnöki és vezérigazgatói pozíciójukból, a vállalat irányítását pedig Sundar Pichai veszi át, aki jelenleg a Google vezérigazgatója.
Brin és Page ugyan lemondanak posztjukról, azonban továbbra is tagjai lesznek a Alphabet igazgatótanácsának és megtartják szavazati jogukat is, így a jövőben is döntő befolyással rendelkeznek a vállalat életében.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerint kiugró mértékben, 484 milliárd forinttal bővült a háztartási hitelállomány a harmadik negyedévben a tranzakciók eredőjeként, amely éves alapon majdnem 14 százalékos növekedés.
Ez a legmagasabb érték az uniós tagállamok körében, jóllehet a háztartási hitelpenetráció továbbra is az egyik legalacsonyabb az EU-ban. A növekedés alapvetően a családvédelmi akcióterv keretében 2019 júliusában elindított fedezetlen - 10 millió forintban maximált - babaváró hiteleknek volt köszönhető.
Miután múlt pénteken új online vásárlási rekordot döntött a Black Friday, mindenki arra várt, megdől-e a Kiberhétfő tavaly beállított rekordja is. A fogyasztók pedig bőven hozták a várakozásokat, mivel összesen 9,2 milliárd dollárt költöttek el online. Ez azt jelenti, hogy a teljes nap folyamán az amerikai vásárlók minden egyes percben 11 millió dollárért vásároltak az interneten.
A Black Friday legnagyobb győztese egyébként a Nintendo lett, hála az XBox és a Playstation rajongóknak, akik nem voltak túl aktívak, hiszen többségük az új generációs konzolok megjelenésére spórol. Az üzletláncok közül a Target és a Walmart számára alakult a legjobban a Black Friday, míg az Apple az AirPods vezeték nélküli fejhalgatókkal kaszált nagyot.
A tervek szerint 2021-ben kezdi meg a működést a MOL petrolkémiai komplexuma, amelyet a thyssenkrupp közreműködésével 1,2 milliárd euróért építenek Tiszaújvárosban.
Az üzemben fontos köztes termékeket, poliolt fognak előállítani Közép- és Kelet- Európa különböző poliuretán felhasználó ágazatai számára. Az előzetes becslések szerint az új üzem éves szinten 70 milliárd forinttal járul majd hozzá a magyar GDP-hez.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a héten Tokióban tartózkodott ahol elmondta, hogy összesen 170 japán vállalat 35 ezer magyar embernek ad munkát, ezért is fontos fenntartani a magyar-japán kapcsolatok fejlődésének dinamikáját.
Mint kiderült a japán vállalatok alkotják a hetedik legnagyobb beruházói közösséget Magyarországon, és az ázsiai országok közül Japánból érkezett eddig a legtöbb beruházás Magyarországra.
Az olasz UniCredit a héten bejelentette, hogy 2023-ig alkalmazottai egytizedjét, összesen nyolcezer embert küld el a cégtől. A bank teljes működési területén jelenleg 85 ezer embert foglalkoztat 4.500 fiókjánál. A létszámcsökkentési terv részleteit regionális bontásban nem hozta nyilvánosságra a pénzintézet.
Az UniCredit költségcsökkentési céllal életbe léptetett átszervezési programja 1,4 milliárd eurós kiadást irányoz előre az idén és jövőre. Ebből 1,1 milliárd euró jut Olaszországra és 300 millió euró Németországra.
Az Aramco 32 riálon (8,53 dollár) árazta be a részvényeit a kibocsátás előtt, ami a korábban meghatározott tartomány csúcsa. Ez azt jelenti, hogy a vállalat 25,6 milliárd dollárnyi tőkét vonhat be az üzlettel, ami új világrekord lenne, megdöntve az Alibaba eddigi 25 milliárdos csúcsát 2014-ből.
Ezek alapján az Aramco piaci értéke 1700 milliárd dollár, amivel simán lenyomja az Apple-t, amely jelenleg a világ legértékesebb cégének számít. Az olajvállalat értéke azonban még így sem éri el a szaúdi koronaherceg által korábban jelzett 2000 milliárdos szintet.