„Az első 200 alkalommal csak büdös halleveseket készítettük” – idézi fel a kezdetet a BBC-nek Steinunn Gunnsteinsdóttir, az izlandi Atlantic Leather cég értékesítési vezetője.
A vállalat jelenleg az egyetlen Európában, amely halbőrcserző műhellyel rendelkezik. Izland északi partján 1994 óta dolgozzák fel a lazac, a sügér, a tőkehal és a farkashal bőrét.
A barnítási folyamat három-négy hétig tart, és 19 alkalmazott közel egy tonna halbőrt állít elő havonta.
A hal jellegzetes szaga már a kezdeti szakaszban eltűnik. Olyan lesz az illata, mint bármely más bőrnek
– mondja Gunnsteinsdóttir asszony, aki az alapítók lánya.
A cég az összes halat fenntartható állományokból kapja meg, izlandi, norvég és feröer-szigeteki halászflottáktól.
A halbőr barnítási folyamata a klasszikus tehénbőripar eljárásával szemben a lehető leginkább környezetbarát.
Az eljáráshoz az Izlandon elterjedt geotermikus energiát használják. A cég speciális gyártósora lehetővé teszi, hogy gyártás során minden egyes vízcseppet nyolc-kilencszer használjanak fel.
Az Atlantic Leather természetes, nem szennyező festékeket használ. A bőr ára halfajonként változik, de például a lazacbőrből 12 dollárba (nagyjából 3500 forintba) kerül egy négyzetméter.
A vállalat a Jimmy Choo, a Dior és a Ferragamo cégeknek, vagyis a legjobb európai divatházaknak szállít termékeiből. Gunnsteinsdóttir szerint téves elképzelés, hogy a hal bőrének finomnak és könnyednek kell lennie. „A halbőr valójában kilencszer erősebb, mint a hasonló vastagságú bárány- vagy tehénbőr” – mondja. „Ez azért van, mert a halbőr rostjai keresztbe is kiterjednek, nemcsak egy irányba. Ez sokkal tartósabb bőrt jelent azon termékeknél, amelyeknek igazán erősnek kell lenniük, mint a cipők, övek és táskák.”
A halbőr jelenleg a teljes bőrértékesítés kevesebb mint 1 százalékát teszi ki.
A halbőr iránti fokozódó érdeklődés csökkentheti a veszélyeztetett kígyó- és alligátorfajok bőrtermékei iránti keresletet. Sőt, a halbőr használatának elterjedése hosszabb távon csökkentheti a tehénbőr felhasználását is.
A tehénbőripar azonban kapcsolatban áll a marhahús iránti folyamatos kereslettel. A világ marhahúsfogyasztása miatt becslések szerint évente 10 millió tonna bőrt már így sem használnak fel, hanem hulladék lesz belőle.
A környezetszennyező metánkibocsátással járó tehéntartás képviselői az utóbbi években világszerte erőfeszítéseket tettek a termelési folyamatok javítására. Ezt tovább ösztönözheti a halbőr terjedése, például azért is, mert a Leather Working Group szervezet, amelynek tagjai az Adidas, a Nike és a Primark, 2005 óta a környezetbarát megoldásokat támogatja.
Izlandtól mintegy 8 500 kilométerre egy kenyai cég, a Victorian Foods is készít hasonló bőrárukat halbőrből.
Forrás: BBC.com