Zambia Afrika és egyben a világ egyik legnagyobb rézérc-kitermelő országa, amely azonban más értékes ásványkincsekkel, például drágakövekkel és arannyal is rendelkezik.
A bányavállalatok azonban eddig nem jeleskedtek abban, hogy a rézzel együtt felszínre hozott aranyat hivatalosan is bejelentsék.
"Néhány társaság rendszeresen elrejtette a rézkészletekben az aranyat, más cégek pedig odáig merészkedtek, hogy megpróbálták azt a réz szennyeződésének beállítani" - ismertette a Zambiában kialakult sajátságos helyzetet az ország egyik illetékes állami tisztségviselője. Az arany azonban drága dolog, és nem lehet azt egyszerűen nem kívánatos dologként tekinteni - tette hozzá.
Mindezzel arra utalt, hogy egyes bányaipari vállalatok megpróbálták elhallgatni vagy jelentéktelennek beállítani az általuk a rézzel együtt kitermelt arany mennyiségét. Több cég azzal érvelt, hogy annyira kis mennyiséget képvisel az arany a réz mellett, hogy azt is inkább a réztermelés részeként jelentették le.
Csakhogy a zambiai vezetés szerint ilyet nem lehet csinálni, és ezzel tulajdonképpen az állami bevételeket csorbították a bányák üzemeltetői.
Ezért a kormány kidolgozza annak rendszerét, hogy a jövőben elejét lehessen venni ennek a gyakorlatnak
- jelentették be.
A bányászathoz Zambia devizajövedelmének több mint 70 százaléka kapcsolódik.
A dél-afrikai országban olyan nagy bányaipari társaságok vesznek részt a kitermelésben, mint Barrick Gold Corp., a Glencore és a Vedanta Resources.
Ezidáig egyetlen cég volt az, amely tisztességesen jelentett az általa kiemelt aranyról: a Quantum Minerals a 2018-as évre hivatalosan 4200 kilogramm arany kiemelését közölte.
A zambiai kormány egyúttal azt is jelezte, hogy 2020-ban 40 tonnára akarják emelni az ország aranytermelését, egyúttal megfelelően szabályozni a kisipari aranybányászatot is, javítva az abban dolgozók munkabiztonsági körülményeit.