Szijjártó Péter kiemelte, hogy a világgazdaságban a kelet szerepe folyamatosan nő: míg 2007-ben a világban végrehajtott beruházás 81 százalékát nyugati tőkéből, 17 százalékát keleti tőkéből hajtották végre, addig 2018-ban már a világ összes beruházásának 58 százaléka keleti tőkéből valósult meg, és egyre több technológiai újítás származik onnan. Hangsúlyozta,
tavaly Magyarországon megdőlt a beruházási rekord, és először fordult elő, hogy nem Németországból, hanem keletről, Koreából érkezett a legtöbb befektetés az országba.
A miniszter megjegyezte, a múlt évben Magyarországra hozott beruházási érték mintegy 60 százaléka keletről érkezett, a tavaly létrehozott új munkahelyek 40 százalékát keleti vállalatok adták. Szijjártó Péter emlékeztette arra is, hogy
a keleti nyitás egyik legfontosabb célországa India, az informatikai világforradalom egyik meghatározó szereplője.
A magyar-indiai gazdasági kapcsolatok aktívak, 40 nagy indiai vállalat több mint 10 ezer magyar munkavállalót foglalkoztat, és tavaly az első tíz hónapban több mint 600 millió dollárt tett ki a kétoldalú kereskedelem - tette hozzá.
Szijjártó Péter beszélt arról is, hogy a Tata Consultancy Services beruházása hozzájárul a magyar gazdaság dimenzióváltásának sikerességéhez, és lehetőséget ad arra, hogy a jól képzett magyar fiatalok kiszámítható karriert érjenek el. Magyarországon egyébként 4500 ösztöndíjas helyet tartanak fenn a keleti nyitás célországaiból származó diákoknak.
A Tata-csoportnál több mint 700 ezren dolgoznak globálisan, a csoport éves szinten több mint 100 milliárd dollár bevételt ér el. A Tata Consultancy Services India legnagyobb informatikai vállalata, a világ 50 országában 450 ezer munkavállalót foglalkoztat, Ázsia vezető szoftverfejlesztő és szolgáltató cége. Magyarországon 2500 fiatal dolgozik a Tata Consultancy Servicesnél Budapesten, teljesítményük is hozzájárult ahhoz, hogy a vállalat vezetői cégcsoporton belül a budapesti részleget választották a legjobb szolgáltató központjuknak - fogalmazott Szijjártó Péter.
A külgazdasági miniszter szerint a TCS beruházásai is hozzájárultak ahhoz, hogy az autóipart követően az üzleti szolgáltató központok szektora a második legtöbb beruházást hozta Magyarországra. Rekordot döntve, a múlt évben 14 új szolgáltató központról hoztak döntést a tulajdonosok, és ma már 120 ilyen központ van Magyarországon, ahol 55 ezer magyar munkavállalót foglalkoztatnak - mondta Szijjártó Péter.
N. Ganapathy Subramaniam, a TCS globális vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy a budapesti digitális szolgáltató központ átadásával tovább bővül tevékenységük, munkájukkal a mesterséges intelligencia és az automatizálás területén erősítenek.