A repülési kiskapuknak köszönhetően az utazási tilalom ellenére is elhagyhatják a fertőzött régiót azok, akik magánrepülőgépet bérelnek. A magántulajdonban lévő repülőgépek és használóik – úgy tűnik – nagyobb rugalmasságot kapnak a koronavírus által érintett területeken történő be- és kirepülések során, mint a kereskedelmi járatok.
A Jettly privát repülőgép-bérleti társaság vezérigazgatója, Justin Crabbe elmondta, hogy cége soha nem látott ütemben virágzik. A cég székhelye New Yorkban és Torontóban található, és világszerte több mint 23 ezer magánrepülőgépet köt össze az utazási igényekkel, működése az Expedia utazási weboldalhoz hasonlít.
A társaság példátlan növekedést tapasztalt:
pár órán belül több ezer megkeresés történt
olyan utazóktól, akik az utolsó pillanatban foglalnának repülést maguknak, vagy akik szeretnék elkerülni a vírusterjedéssel járó lezárásokat.
Ebben az időszakban általában 2-3 ezer járatfoglalás történik naponta, de az elmúlt hetekben ez a szám megkétszereződött"
– nyilatkozta Crabbe.
A cég továbbá megháromszorozta repülési személyzetének létszámát annak érdekében, hogy kielégíthesse az igényeket.
A járvány eredményeként eddig több mint 74 kereskedelmi légitársaság törölte járatait világszerte, ami a Nemzetközi Légiközlekedési Szövetség becslései szerint 30 milliárd dolláros veszteséget okoz az ágazatnak.
A Financial Times szerint Hongkongból Észak-Amerikába és Ausztráliába közlekedő üzleti
magángépek száma januárban 241 százalékkal,
míg a világ többi pontjára 34,2 százalékkal nőtt meg az előző év azonos időszakához képest.
A koronavírus kitöréséről és az utazási tilalmakról szóló médiajelentések fokozták a keresletet, az ügyfelek pedig hajlandóak a szokásosnál magasabb árat is kifizetni az utolsó pillanatban foglalt magánjáratokra. Egy 6-8 személyes magángép bérleti díja 5 ezer dollár (kb. 1,5 millió forint) óránként.