2019. októberében a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a vizsgálata lezárásáig, de legfeljebb egy évre felfüggesztette a CIG EMABIT Biztosító olaszországi határon átnyúló kezesi és garanciatermékeinek forgalmazását, illetve a már megkötött ilyen szerződések meghosszabbítását.
A jegybank azt követően döntött intézkedéséről, hogy
a CIG EMABIT szavatolótőke-megfelelése kedvezőtlen irányba mozdult el az olaszországi úgynevezett "gaming" kezesi biztosítások kapcsán bekövetkezett
(és a biztosító tulajdonosa által 2019 augusztusában részben már nyilvánosan is bejelentett) több jelentős káreseménynek köszönhetően.
A társaság a viszontbiztosítási szerződéssel nem fedezett biztosításokból származó veszteségeit akkor 670 millió forintra becsülte.
Az ügyben idén tavasszal történt újabb fejlemény, amikor is március végén az MNB elutasította a CIG EMABIT helyreállítási tervét, s április közepéig új terv benyújtására kötelezte a társaságot. A jegybank a szavatolótőke-helyzetének rendezéséig megtiltotta a biztosító számára új biztosítási szerződéseket kötését vagy a régiek meghosszabbítását, továbbá az osztalékfizetést.
A biztosító igazgatósága 2020. április 8-i ülésén döntött arról, hogy
a vagyonbiztosító magyarországi vagyon, felelősség, szállítmányozás, fuvarozás és gépjárműbiztosítási üzletágait átadja az Aegon Biztosítónak.
Ma az MNB újabb határozatot hozott, melyben három hónappal, 2020. augusztus 4-ig meghosszabbította a biztosító számára a szavatolótőke szint helyreállítására, vagy a szavatolótőke-szükséglet teljesítése érdekében a kockázati profil csökkentésére rendelkezésre álló hat hónapos, eredetileg idén május 4-én lejáró határidőt.
A biztosító által már benyújtott helyreállítási terv megítéléshez ugyanis az abban szereplő egyes adatok pontosítása, részletesebb bemutatása, illetve kiegészítése szükséges.
Ennek érdekében az MNB rövid határidővel hiánypótlási felhívást bocsátott ki.
A CIG EMABIT helyreállítási tervében szereplő intézkedések valóban kedvezően befolyásolhatják a biztosító tőkehelyzetét, azonban a hiányosságok pótlása, a terv jóváhagyása, és az abban foglaltak gyakorlati megvalósítása 2020. május 4-ig nem lehetséges.
E körülményekre figyelemmel hosszabbította meg a jegybank a biztosító kérelmére a tőkehelyzet rendezésére nyitva álló határidőt.
Forrás: Mnb.hu