Az államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány gazdaságvédelmi akciótervet indított, amelynek keretében már 500 milliárd forintot költöttek védekezésre, és csak adóintézkedésekre több mint 300 milliárd forintot fordított eddig a kormány az elmúlt egy hónapban.
Ezek közül a legfontosabb intézkedés, hogy
a szociális hozzájárulási adó kulcsát július 1-jétől 17,5 százalékról 15,5 százalékra csökkentik.
Tehát két százalékponttal mérséklődik az adó mértéke, ez 160 milliárd forintot fog otthagyni a közel 300 ezer vállalkozásnál.
A másik fontos intézkedés, hogy
a kisvállalati adó, a kiva kulcsát 2021. január 1-jétől egy százalékponttal csökkentik, 12 százalékról ez az adó 11 százalékra módosul.
Ez a két intézkedés a veszélyhelyzet után is megmarad, tehát hosszú távon segítik a gazdaság kilábalását a válságból.
Izer Norbert az elmúlt időszakban meghozott adóügyi intézkedések közül is kiemelt kettőt.
A legelső intézkedések egyike volt, hogy több tucat olyan katás szektort kiválasztott a kormány, amelyeket a legsúlyosabban érintette a válság.
Ilyenek a taxisok, a fodrászok, a műkörmösök és egyéb olyan iparágak, amelyek a legérintettebbek a válság hatásaiban. Nekik négy hónapig nem kell a kata összegét megfizetni. Ez mintegy 16 milliárd forintot hagy a körülbelül 100 ezer érintett katásnál.
A másik intézkedés pedig, hogy egy tucat olyan szektort választottak ki, amelyek a válság által gyakorlatilag lenullázódtak.
A turizmusban, az agráriumban és a vendéglátásban a munkaadó terheit rendkívüli módon csökkentették. Gyakorlatilag a munkáltatónak nem kell adót és járulékot fizetni a munkabér után, és a munkavállalónak is csak egy minimális összeget kell megfizetnie. Ez azt jelenti, hogy a kormány körülbelül 66 milliárd forintot hagy a szektor szereplőinél, tehát ebben az egy tucat szektorban ennyivel könnyebb a munka terheit kigazdálkodni.