Egyre több helyen nyitnak újra az olyan iparcikket kínáló üzletek, amelyek látogatását az érvényben lévő kijárási korlátozások jelenleg nem engedélyezik a lakosságnak. A legnagyobb közösségi oldalon az érintett vállalkozói körből többen azt jelzik: nem várnak tovább, kinyitnak, hogy legyen újra bevételük.
Mint írják,
a kezdeti leálláskor sokan arra számítottak, hogy két-három hét alatt lecseng majd a rendkívüli helyzet, ami a kereskedők működését is szabályozza.
A szerencsésebbek akkor úgy kalkuláltak, hogy a meglévő tartalékaik elegendőek lesznek ahhoz, hogy ezt a bevételmentes, korlátozott időszakot az üzlet működtetése nélkül átvészeljék az alkalmazottakkal. – A gazdaság nem állhat meg és lassan elfogynak a tartalékok – indokolja az újbóli üzemelést az egyik kereskedő, aki megjegyzi, hogy az egészségvédelmi intézkedésekre továbbra is figyelmet fordítanak.
Emlékezetes, a veszélyhelyzetben elrendelték, hogy az iparcikkek piacán egyes termékkörök kereskedői be kell zárjanak 15 órakor, hogy elkerülhető legyen a tömeg például a forgalmasabb ruhaboltokban. A kormány arról is döntött, hogy a rendeletben meghatározott alapszükségleteken kívüli körben iparcikket árusító vagy egyéb üzleteket nem lehet egyelőre felkeresni, ezért többen vevők híján két-három hete teljesen leálltak, noha a nyitva tartásukat nem szabályozza a kijárási rend.
Vannak olyan jelzések, hogy szabálytalanul vannak nyitva egyes boltok. Jelenleg a kiskereskedelem működését a kijárási korlátozás szerinti előírások határozzák meg. A rendelet nem ír elő zárva tartást, hanem felsorolja, milyen jellegű termékkörök miatt kereshetik fel a vásárlók a boltokat, illetve az egyes szolgáltatókat
– mondta a Magyar Nemzet megkeresésére Vámos György.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára kifejtette, hogy a nyitva tartástól függetlenül azokat a boltokat, szolgáltató üzleteket nem szabad felkeresni, amelyek nem szerepelnek kivételként a kijárási korlátozásokról szóló rendeletben. A cipő- vagy ruhavásárlás nem szerepel azok között a célok között, amiért az emberek elhagyhatják az otthonukat. Az érintett területek például a ruházkodáson kívül a bútor, a sportszer-, a játék-, a könyv-, a mobiltelefon, az óra és ékszer kereskedések, mások mellett ezekbe egyáltalán nem térhet be a lakosság. A statisztikák alapján több mint 50 ezer olyan üzlet lehet a hazai piacon, amely a korlátozások feloldásáig nem fogadhat vásárlót.
Aki ilyen helyre tér be, az szabálysértést követ el, ahogy az a vállalkozó is, aki felhúzott rolóval, nyitott ajtóval azt sugallja, hogy szabad bemenni a boltba. Ezt a rendőrség hivatott ellenőrizni és ha indokolt, büntetést kiróni. Sokan félreértelmezik az előírásokat
– folytatta Vámos György, aki szerint a pontosan megnevezett árukörök kereskedőin kívül egyértelmű, hogy nem szabályos az ismételt üzemelés az említett esetekben. Úgy fogalmazott, hogy megtéveszti a vásárlót az a kereskedő, aki kinyitja a kijárási korlátozás alá eső boltját, mindegy, hogy milyen napszakban.
Megjegyezte: más kérdés, hogy ahol a vásárló eleve nem tartózkodhat, ott árbevétel sincs, ezért a helyzet hetek alatt tarthatatlanná válhatott a kevésbé erős vállalkozásoknak. A főtitkár szerint az érintetteknek szüksége lehet a rájuk szabott támogatásra ahhoz, hogy átmentsék a működőképességüket, vagyis a munkáltatóknak ne kelljen megválniuk a feladat nélkül maradt eladóktól.
Ezek a boltok idővel önhibájukon kívül kerülhetnek olyan helyzetbe, hogy véglegesen ellehetetlenülnek, a dolgozóikat pedig kénytelenek elküldeni
– fogalmazott. Mint mondta, a szövetség már elküldte javaslatát a szaktárcának, hogyan tudná segíteni a kormány ezen cégek talpon maradását. Hozzátette, hogy az élelmiszeren, gyógyszeren, és drogériatermékeken kívül délután 3-ig viszont felkereshető például egy műszaki cikkeket kínáló üzlet, feltéve, ha az ott kapható termékre a pénzkeresettel összefüggő munkavégzéshez van szükség. A főtitkár arra is emlékeztetett, hogy szombattól újabb egy héttel hosszabbodik az egész országban érvényes kijárási korlátozás, így annak minden előírása továbbra is meghatározó a kereskedelemben is.