Nem csak az egyedi vállalati teljesítmények hajtják az amerikai kiskereskedelmi szektor szereplőinek részvényeit. Az átfogó indexek alapján jól látszik, hogy az elmúlt hetekben tapasztalt vásárlási láz az egész iparágat támogatja a tőzsdén.
A szektor egyik ilyen gyűjtő mutatója az SPDR S&P Retail ETF nevű tőzsdén kereskedett alap, amely az amerikai kiskereskedelmi részvények egy nagyobb csoportját fogja össze. A mutató 29,78 dolláron fejezte be a márciust, míg a szerdai záráskor (2,99 százalékos napi emelkedés mellett) 37,92 dolláron állt.
Ez az egész hónapos teljesítményt tekintve közel 28 százalékos erősödésnek felel meg.
Amennyiben pedig az alapnak sikerülne a hónapot 36,33 dollár fölött zárnia, akkor megdőlne a mindenkori havi rekord. Az eddigi csúcsot 2009 áprilisa tartja 22 százalékos emelkedéssel – írja a Business Insider.
Az SPDR alap teljesítménye ráadásul sokkal izgalmasabb mérőszáma a szektornak, mintha csak egyes szereplőket vizsgálnánk. Utóbbi esetben ugyanis a vállalatok méretei igencsak eltorzítják a teljes képet – a különböző méretű cégek különböző súlyozással jelennek meg. Az SPDR S&P Retail ETF viszont egy egyelően súlyozott alap, vagyis sokkal szélesebb körben mutatja meg, hogyan teljesít az amerikai kiskereskedelem iparága. Ezzel tehát ki lehet védeni, hogy az olyan óriások eltorzítsák a képet, mint az Amazon vagy a Walmart.
A mostani erős teljesítmény hátterében elsősorban az áll, hogy az USA-ban bevezetett karantén és izolációs szabályok miatt
a fogyasztók hatalmas számban kezdtek el hirtelen bevásárolni és készleteket felhalmozni különböző kiskereskedelmi javakból.
Egy most publikált kutatásból egyébként az derült ki, hogy a fogyasztási trendek alapján az Amazon, a Costco, a Walmart, valamint a Target lehet az a négy kiskereskedelmi szereplő, amely az USA-ban a legerősebben tud profitálni a kialakult rendkívüli helyzetből.