A Babaváró támogatást a gyermeket tervező családok életkörülményeinek megkönnyítése érdekében vezette be a kormány tavaly nyáron. Az igénylés során már szerződéskötéskor meg kell jelölni a tervezett felhasználási kört, amely alapján 2020-ban is az ingatlanvásárlás a legnépszerűbb.
A felmérés szerint az igénylők 54 százaléka a lakásvásárlási célt jelölte meg, amely arány növekedett a 2019-es adatokhoz képest.
A vásárlás után a már meglévő lakás felújítása, korszerűsítése a második legnépszerűbb indok, az igénylők 18,6 százaléka jelölte meg ezt célként. A már meglévő hitelek kiváltása, esetlegesen részleges előtörlesztése szintén jelentős súllyal szerepel az igénylések között, a kedvező feltételek miatt a babavárót felvevők 12 százaléka szeretné ezekre fordítani a megítélt összeget.
Az ingatlanvásárlási céllal felvett Babaváró hiteleket a legnagyobb részben önerőként szeretnék használni az ügyfelek a tranzakció során,
amelyre korlátozások nélkül csak 90 nap után van lehetőség. Amennyiben ezen határidőn belül találjuk meg álmaink otthonát, a szabályozás alapján a bankok már csak különböző mértékben engedik terhelni jelzáloghitellel az ingatlant. Ezek jelentős különbségeket eredményezhetnek, amelyeknél így akár több millió forintos eltérések is jelentkezhetnek, de a magasabb összeget kínáló hitelintézeteknél általában különböző részletszabályoknak is meg kell felelni, amiben érdemes lehet pénzügyi szakértő segítségét igénybe venni.
A koronavírus-járvány miatti jelenlegi veszélyhelyzetben a Babaváró támogatáshoz is kapcsolódó egyszerűbb és kevésbé szigorú átmeneti szabályozást vezetett be a kormány, melyek közül az öt legfontosabb változás a következő:
Ezek a rendelkezések várhatóan még közel egy hónapig lesznek érvényben, így addig lehet - és a szakemberek szerint érdemes is - felvenni a támogatást.