A turizmus adókedvezményei a vállalkozásokat és a családokat egyaránt segítik

koronavírus illusztráció balatonpart balaton balatonlelle koronavírus,  illusztráció, balatonpart, balaton, balatonlelle
koronavírus, illusztráció, balatonpart, balaton, balatonlelle
Vágólapra másolva!
Nemcsak a magyar turisztikai vállalkozásokat, hanem a családok pihenését és kikapcsolódását is segítik azok az adóintézkedések, amelyekkel a koronavírus-járványnak leginkább kitett ágazatot segíti a kormány - tájékoztatott Izer Norbert, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Hangsúlyozta, a vendégeknek pedig év végéig nem kell idegenforgalmi adót fizetni, és fontos adóteher-csökkentést hoztak a SZÉP kártyák esetében is.
Vágólapra másolva!

Izer Norbert kiemelte:

a SZÉP kártyák elkölthető keretösszege csaknem megduplázódik,

és felére csökken a kártyára utalt összeg utáni adóteher, ez az intézkedés egymillió munkavállalót érinthet. A köztehercsökkenés oka az, hogy a munkáltatónak a 2020. április 22-től június 30-ig tartó időszakban nem kell szociális hozzájárulási adót fizetnie a SZÉP kártyára utalt béren kívüli juttatás után, így a jelenlegi adóteher 32,5 százalékról 15 százalékra csökken.

Ugyanakkor a 2020-ban a kedvezményes adókulccsal adható rekreációs keretösszeg 450 ezerről 800 ezer forintra emelkedik, a költségvetési szerveknél pedig 200 ezerről 400 ezer forintra nő.

A vendégeknek emellett 2020. december 31-éig nem kell megfizetni az idegenforgalmi adót,

mert azt az állam megfizeti helyettük - tette hozzá Izer Norbert. Mindezen intézkedések jelentősen segíthetik a magyar családokat a pihenésben és a kikapcsolódásban - hangsúlyozta az államtitkár.

Izer Norbert kitért a koronavírus-járvány elleni védekezés következő, a gazdaságot helyreállító szakaszára is. Megjegyezte: a piac egyik legfrissebb elemzése szerint Magyarországon a megkérdezettek 70,6 százaléka tervezi, hogy utazni fog a koronavírus-járvány elmúltával, így az erre az időszakra szóló adókönnyítések jelentősen növelhetik az ágazati szereplők bevételét.

Fotó: Hirling Bálint - Origo

150 ezer turizmusban dolgozót érinthet

Emlékeztetett arra, hogy négyhavi járulékot nem kell megfizetniük a turizmusban tevékenykedő cégeknek, ez június végéig 42 milliárd forintot hagy a turizmusban. A Pénzügyminisztérium számításai szerint mintegy 150 ezer turizmusban dolgozó munkavállalót érint a kedvező szabály, amelynek a lényege az, hogy

a bérük után csak személyi jövedelemadót, és maximum 7710 forint egészségbiztosítási járulékot kell fizetni.

Ezzel a vállalkozásoknak jelentősen olcsóbb lesz a foglalkoztatás költsége, és egyúttal a munkavállalók is jól járnak, hiszen a nettó jövedelmük magasabb lesz - jegyezte meg Izer Norbert.

Egy szakmunkás minimálbért kereső szakács után több mint havi 71 ezer forintot hagy a kormány a dolgozónál, illetve az őt foglalkoztatónál - mutatott rá az adóügyi megtakarítás nagyságrendjére egy példán keresztül az államtitkár.

Elmondta, hogy a turizmusfejlesztési hozzájárulás alóli mentesítés nemcsak a fizetendő közteher nagyságát, hanem az adminisztrációt is lenullázza. A március és június közti időszakra ugyanis még bevallást sem kell benyújtania a mintegy 15 ezer érintett vállalkozásnak. Az azonnali segítséget nyújtó intézkedések között az államtitkár megemlítette még

az egymilliárd forintos összegű turisztikai vis maior keretet is,

amelyet a Magyar Turisztikai Ügynökség hozott létre a koronavírus miatt nehéz helyzetbe került vállalkozások megsegítésére.

Végezetül Izer Norbert kitért az év elején már hatályba lépett áfacsökkentésre is. Emlékeztetett, hogy 2020. január 1-jétől az ágazat régiós versenyképességének növelése érdekében a legalacsonyabb áfát számíthatják fel a turizmusban. Az alacsony áfa akkor bírhat majd kiemelt jelentőséggel, amikor megindul a nemzetközi turizmus is, hiszen a kisebb közteher miatt olcsóbb utakat kínálhatnak a hazai ágazati szereplők, mint a külföldiek - jegyezte meg az államtitkár.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!