Újabb rekordot állítottak fel a britek a szénmentes energiatermelésben. Egy fontos mérföldkövet nemrégiben értek el: ahogy arról az Origo beszámolt, a különösen napos tavasznak és a járvány miatti lezárásoknak köszönhetően, májusban először érték el a teljes, fosszilis energiahordozó nélküli hónapot.
Most itt az újabb rekord: a június elején közölt adatok alapján, már
két teljes hónapig nélkülözték a széntüzelésű erőműveket a villamos energia előállításához.
Az utolsó, termelő szénerművet április 9-én kapcsolták le a hálózatról, azóta nem is kellett azt újraindítani.
Ez figyelemreméltó teljesítmény. Nagyjából egy évtizeddel ezelőtt, az ország villamos energiájának 40 százalékát szén felhasználásával nyerték. Akkor csak a villamos energia 3 százaléka származott szél-, illetve napenergia hasznosításából. Az arányok viszont az utóbbi években jelentősen megváltoztak utóbbiak javára.
Jelenleg az Egyesült Királyság rendelkezik a világ legnagyobb tengeri szélerőmű iparával, valamint Yorkshire partjainál a világ legnagyobb tengeri szélparkjával - a létesítményt tavaly fejezték be a kivitelezők.
A teljes képhez persze hozzátartozik, hogy ehhez az eredményhez a járvány miatti fogyasztáscsökkenés, valamint a napsütéses tavaszi időjárás is kellett. Az energiatermelésben a nukleáris erőművek szerepe, valamint a földgáz felhasználása is jelentős volt, igaz, ez utóbbi mértéke szintén csökkenő tendenciát mutat.