A kínai kötvénypiacot ostromolják a hozamvadászok

yuan, jüan, valuta
A Chinese clerk counts RMB (renminbi) yuan banknotes at a bank in Nantong city, east China's Jiangsu province, 24 July 2018. China's yuan weakened against the dollar on Friday (27 July 2018), breaching the key 6.8 per dollar level, dragged lower by a weaker midpoint and fears of further depreciation amid Sino-U.S. trade tensions. Large state-run banks offering dollars in the yuan forwards market, however, helped the renminbi pare some of its earlier losses by midday, although the yuan is set for its seventh week of losses - its longest losing streak since November 2015. Major Chinese state banks were seen swapping dollars for yuan in the forwards markets as they had the previous day, two traders said. Their operations dragged one-year tenor dollar/yuan swap points down into negative territory.
Vágólapra másolva!
A kínai állampapírok izgalmas kivételt jelentenek a nemzetközi piacon, ahogy a befektetők igyekeznek lecsapni a vonzó hozamokra – mondják a UBS elemzői. A világ második legnagyobb gazdasága ugyanis meglepően erős profitokkal kecsegtet.
Vágólapra másolva!

A világ legtöbb jegybankja drasztikus lépésekre kényszerült az elmúlt időszakban, hogy támogassa a gazdaságot. Sokan kamatot vágtak, vagy csak a mélyben tartották az egyébként is rekord alacsony kamatszinteket. Mindez pedig azt eredményezte, hogy a hozamra éhes befektetők egyre nehezebb helyzetben találták magukat az állampapírpiacokon.

Ezzel szemben viszont a kínai 10 éves lejáratú állampapír hozama pénteken 2,913 százalékon forgott, ami az egyik legmagasabb nominális hozamnak számított a világon.

Ráadásul ennél is fontosabb, hogy a kínai állampapírok ma globálisan is az egyik legerősebb reálhozamot produkálják – mondta a CNBC-nek Hayden Briscoe, a UBS Asset Management elemzője.

A kínai kötvényhozamok a világ jelentős részét lenyomják Forrás: AFP

A probléma az, hogy a befektetők jelenleg igyekeznek ellensúlyozni olyan más eszközök kockázatait, mint a részvények. Erre normális esetben kiváló lehetőséget biztosítanának az állampapírok, azonban a jelenlegi helyzetben ez nem könnyű, amikor számos fejlett piaci ország kötvényeinek hozama nulla százalék körül, vagy akár negatív tartományban, mozog.

Összevetésképpen, az amerikai 10 éves lejáratú államkötvény hozama mindössze 0,7 százalék, a japán papír hozama 0,01 százalék, míg a német 10 éves kötvény negatív hozammal forog.

A háttérben az áll, hogy az USA, Európa és a világ számos országa egyaránt mindent igyekezett bevetni, hogy a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe kerülő vállalatok számára kedvező pénzügyi környezetet biztosítson a talpon maradáshoz.

Ezzel párhuzamosan viszont a kínai kormány sokkal szigorúbban járt el, aminek a magasabb hozamok mellett az is a következménye, hogy várhatóan az ország adósságállománya sem fog olyan mértékben megugrani, mint más gazdaságokban – tette hozzá Briscoe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!