A régió tőzsdéit képviselő Európai Értékpapír Tőzsde Szövetség (Fese) felmérésének eredménye azt követően látott napvilágot, hogy a londoni tőzsde rövidebb nyitva tartási időről konzultált a brókerekkel.
Az európai piacok nyolc és fél órán át folyamatosan működnek, hogy átfedésbe kerüljenek az ázsiai és az amerikai kereskedési nap egyes részeivel.
Ez azt jelenti, hogy hosszabb ideig tartanak nyitva, mint a new yorki tőzsde, amely mindössze hat és fél órát működik, vagy a tokiói, ahol pedig csak hat órás a kereskedésre szánt idő.
Az alapkezelők, a bankok és a piacvezetők az elmúlt hat hónapban lobbiztak az európai tőzsdéken, hogy mindkét végén rövidítsék a nyitva tartási időt. Az ügy támogatói azt állítják, hogy
a hosszabb nyitva tartás valójában kevés segítséget nyújt a piac likviditásában, viszont problémákat okoz az alkalmazottak számára.
A rövidebb nyitva tartás fokozná a részvények forgalmát.
Rainer Riess, a Fese főtitkára azonban azt mondta, hogy a jelenlegi rendszer megfelelő és a változtatás az európai piac számára káros lenne. A rövidebb napról folyó viták a szakember szerint inkább Egyesült Királyság-központúak voltak, ez az európai kontinensen nem ennyire fontos kérdés.
A Fese szerint ez a változtatás az alternatív, nem megfelelően szabályzott kereskedői felületeknek kedvezne, mivel rájuk nem vonatkozna az új szabály. A befektetők azonban a főtitkár szerint ettől még nem látnának jobb árakat.
„Ha lerövidítjük az órákat, az fenyegetést jelent a likviditás és az átláthatóság szempontjából. A tőzsdéknek mindent meg kell tenniük a megfelelő árképzés, valamint az általános stabilitás és az ellenálló képesség érdekében. "- mondta Riess, hozzátéve, hogy
az életmódunk megváltozott, a befektetők munka előtt és után is akarnak még kereskedni.
Riess szerint a munka és a magánélet egyensúlyának kérdése valóban nehéz a brókerek számára, de ezt inkább a munkaadók problémájának látja, hiszen néhány országban már vezettek be csúsztatásos munkaidőt.
Az Euronext a felmérést Párizsban, Amszterdamban, Dublinban, Brüsszelben, Lisszabonban és Osloban végezte el.
Az európai pénzügyi piacok szövetsége (Afme), amely a bankokat és a befektetőket képviseli, hét órás nyitva tartást szeretett volna, amely közép-európai idő szerint 10 vagy 10:30 órakor kezdődött volna, arra hivatkozva, hogy az ennél hosszabb nyitva tartás ma már idejétmúlt. Galina Dimitrova, a londoni székhelyű Investment Association igazgatója szerint a jelenlegi kereskedési órák már nem tükrözik a piaci igényeket, viszont akadályozzák a befogadóbb munkahelyek kialakítását. „A londoni tőzsdén folytatott konzultáció eredményei világosak: rövidebb kereskedési órákra van igény, a brókerek változást szeretnének"- mondta.
A londoni és a milánói tőzsdét működtető London Stock Exchange Group (LSE), még nem döntött a kérdésben, bár a saját konzultációja során a legtöbb válaszadó a rövidebb nap mellett voksolt.
A legtöbben 9 és 16 óra között kereskednének.
Ezeket a változtatásokat azonban a londoni brókerek az európai tőzsdékkel és más kereskedési helyszínekkel történő harmonizációval együtt választották volna szívesen.
A Deutsche Börse és a spanyol BME azonban már régóta ellenzi a kereskedési órák megváltoztatását. A Nasdaq, amely hét skandináv tőzsdét is üzemeltet az északi és a balti régióban, szintén nem állt ki a rövidítés mellett, arra hivatkozva, hogy a rövidebb kereskedési órák valójában rossz irányt jelentenének a részvények nagy volatilitása és a piaci bizonytalanságok idején.
Forrás: Ft.com