Az államtitkár ismertette, hogy számos lényeges kormányzati döntés született az elmúlt időszakban, amely hatékonyan járul hozzá a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak ellensúlyozásához. Ezek közé tartozik
a 25 milliárd forintos, a nyár folyamán igényelhető vissza nem térítendő támogatási csomag a mezőgazdasági és élelmiszeripari szereplők számára,
valamint annak a beruházási pályázati csomagnak a kidolgozása, amelyből az állattenyésztés 50 milliárd forinttal, a kertészeti ágazat 30 milliárd forinttal részesül.
A hitelekhez kapcsolódó támogatási konstrukciók is széleskörűek: a kezességvállalási díjtámogatások mellett kiterjednek a beruházási hitelekhez kapcsolódó kamattámogatásra, valamint a forgóeszköz-finanszírozást segítő Agrár Széchenyi Kártya Pluszra.
Feldman Zsolt kitért arra is, hogy a Növekedési hitelprogram (Nhp) konstrukcióval június 30-ig több mint 27 milliárd forint értékben kötöttek hitelszerződést a mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozások forgóeszköz és beruházás finanszírozásra, hitelkiváltásra.
Az ágazat modernizációs folyamatait jelzi, hogy
2020 első negyedévben 30,8 százalékkal bővült a beruházások volumene,
amely a kedvező hitelkörnyezetnek köszönhető. Szintén az első három hónapban a mezőgazdaság hitelállománya 7,1 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest.
Wolf László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese kiemelte, hogy a koronavírus-járvány komoly gazdasági károkat okozott, a hitelintézet elemzői szerint a GDP (bruttó hazai termék) idén három százalékkal esik vissza, a foglalkoztatás pedig 4-5 százalékkal mérséklődik átmenetileg, ugyanakkor már látszik a javulás, nő a gazdasági aktivitás.
Több gazdaságélénkítő intézkedés is megjelent a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak enyhítésére, amelyben az OTP Bank is aktívan részt vett: az NHP Hajrá konstrukcióiban több mint 80 milliárd forint értékben fogadtak be hitelkérelmet, a Széchenyi Kártya Program lehetőségeit pedig immár a középvállalatok is elkezdték igénybe venni, a programra épülő konstrukciókat tekintve az OTP Bank piaci részesedése már meghaladja a 40 százalékot. Emellett a növekedési kötvényprogram keretében 25 milliárd forintos vállalati kötvényállományra szerződött a hitelintézet.
Szabó István, az OTP Agrár ügyvezető igazgatója arról beszélt, hogy az NHP Hajrá és az Agrár Széchenyi Kártya Plusz mellett az ügyfeleik számára elérhetővé tették az OTP-AVHGA Krízis Hitelt is, amely kedvező forgóeszköz finanszírozási lehetőséget nyújt a vállalkozásoknak. Az Agrárminisztérium által, 100 milliárd forintos keretösszeggel, június 1-jén indított AVHGA Krízis Agrárgarancia Programra épülő konstrukció célja, hogy a 2020. január 1. után fizetési nehézségekkel szembesülő mikro-, kis- és közepes méretű agrár-vállalkozások meg tudják őrizni, illetve vissza tudják állítani a működőképességüket.
Herczeg András, az Agrár-Vállalkozási Hitelgarancia Alapítvány (AVHGA) ügyvezető igazgatója egyebek mellett kiemelte, hogy az alapítvány a kezességvállalásával stabil feltételeket tud teremteni a bankok folyamatos hitelezési tevékenységéhez.
A veszélyhelyzet alatt az alapítvány 3100 ügyletet bírált el 60 milliárd forint értékben.
Az alapítvány meghatározó partnere az OTP Bank, a két szervezet együttműködése révén évente 80-100 milliárd forint hitel kerül kihelyezésre az agrárium számára.