A vásárlásokban alapvető fordulatot hozhat 2021. január 1. Jövőre ugyanis mindenhol lehet majd bankkártyával fizetni, ahol van online pénztárgép, vagyis néhány kivételtől eltekintve a legtöbb üzletben – derül ki a money.hu legfrissebb összefoglalójából, amely a jegybank hivatalos adatainak felhasználásával mutatja be a koronavírus-járvány bankkártyás fizetésre gyakorolt hatását.
A bankkártyás forgalom – leegyszerűsítve a kártyás fizetések összege – 23 százalékkal, 1754 milliárd forintra emelkedett az első negyedévben éves összevetésben. Összesen 228 millió kártyás fizetés történt, ez pedig 13 százalékos növekedés a tavalyi adatokhoz képest. Ez azt is jelenti, hogy az első negyedévben naponta 2,5 milliószor fizettek a magyarok bankkártyával.
A bankkártyás fizetések száma és összege évek óta meredeken emelkedik: öt év alatt megtriplázódott az összeg. Tehát egyre népszerűbb a bankkártyás fizetés
– mondta Németh-Simkó Judit, a portál kommunikációs vezetője. A koronavírus-járvány ráadásul további lökést adott a növekedésnek. Sokan ugyanis a bankkártyát választották és választják a pandémiás helyzetben, ráadásul az internetes vásárlások forgalma is nőtt, amelyeknél általános a bankkártyás fizetés.
Hozzátette:
A bankkártyás fizetés felfutása kedvező, de ezzel párhuzamosan a készpénznek még mindig nagyon erősek a pozíciói a magyar gazdaságban.
Márpedig a készpénzállomány fenntartása költséges dolog. Elég csak arra gondolni, hogy a készpénzszállítás, -kezelés, valamint a korszerű, nehezen hamisítható bankjegyek gyártása és cseréje milyen drága. A kiadásokat pedig tovább növeli, hogy mindezeket extra biztonsági feltételek mellett kell végrehajtani.
Magyarországon a GDP-arányos készpénzállomány nemzetközi szinten is magasnak mondható, meghaladja a 14 százalékot. A bankkártyás forgalom látványos bővülésével párhuzamosan a készpénzállomány is növekedést mutat.
A készpénz népszerűségét jól tükrözi, hogy bár a készpénzfelvételek száma éves szinten csökkent, az MNB adatai szerint az egy tranzakcióra jutó összeg 13 százalékkal, 87 ezer forintra nőtt 2020 első negyedévében, azaz sokan továbbra is ragaszkodnak a készpénzhez.
A bankkártyás vásárlásra való tartós átállást segítheti, hogy januártól sokkal több helyen lesz elérhető a kártyaterminál. A jegybank tavalyi évre vonatkozó adatai szerint az online pénztárgéppel rendelkező elfogadóhelyek – üzletek, kereskedelmi és vendéglátóipari – alig több mint felénél lehetett kártyával fizetni. A bankkártyás fizetésre januártól vonatkozó szabály miatt azonban hamarosan sokkal több helyen lehet majd plasztikkal fizetni. Így búcsút mondhatnak a magyar vásárlók a kizárólag készpénzt elfogadó helyeknek.
A bankkártyás fizetés felfutása miatt egyre fontosabbá válik, hogy pontosan mekkora összeget kell fizetni a bankszámlacsomagért és a bankkártyáért. Ezek között óriási eltérések vannak, ezért rendszeresen érdemes megnézni, hogy melyik bank éppen milyen ajánlatokat biztosít a mindennapi bankoláshoz.
A készpénzállomány visszaszorításában a bankkártyás fizetés és a bankszámlacsomagokhoz tartozó elektronikus szolgáltatások is nagy szerepet kapnak.
Emiatt a jövőben még fontosabb lesz, hogy valaki melyik bank, melyik bankszámlacsomagját használja.
Csakúgy, mint a lakáshitelek, személyi kölcsönök esetében, a bankszámlák és a hozzájuk tartozó bankkártyák díja is nagyon eltérő lehet. Természetesen ezek nagyban függnek attól, ki "hogyan bankol" a mindennapokban. Hányszor vesz ki készpénzt, hányszor indít átutalást, milyen típusú bankkártyát használ.
Ezért érdemes több bank ajánlatát is összehasonlítani bankszámla-kalkulátorral. Vannak ugyanis olyan bankszámlacsomagok, amelyek különböző feltételek – például minimális jövedelem beérkezése – teljesülése esetén akár ingyenesek is lehetnek vagy évente pár ezer forintba kerülnek, de vannak 20-30 ezer forintos számlák is.
A bankkártyáknál hasonló a leosztás: akadnak olyan bankkártyák, amelyek bizonyos számlacsomag mellett ingyenesen elérhetőek, majd az első év után évi 1-3 ezer forintot kell értük fizetni, de utóbbi összeg felszaladhat jóval magasabbra is.