Összesítve 152 milliárd dollár értékű vagyonelem felett diszponálnak. A tíz leggazdagabb személye nem változott, az élen viszont változás történt: az a Vlagyimir Potanyin lett a legvagyonosabb, aki tavaly még csak a hatodik helyen állt. Bemutatjuk Oroszország leggazdagabbjait.
Nettó vagyon: 19,7 milliárd dollár
Tevékenység: fémipar.
Még a kilencvenes években alapozta meg a vagyonát, amikor a befolyásos oroszok az akkoriban zajló privatizáció során rátették a kezüket állami tulajdonú vállalatokra. Jelenleg a Nornickel 35 százalékos tulajdonrészét birtokolja, ez gazdagságának fő forrása. Korábban két alkalommal - 1998-ban és 2015-ben – már vezette a legvagyonosabb oroszok rangsorát. Az egy évvel korábbihoz képest 1,6 milliárd dollárral növelte a vagyonát, aminek alapján ma a világ leggazdagabbjai között a 41. helyet foglalja el.
Nettó vagyon: 18,1 milliárd dollár
Tevékenység: acélipar, közlekedés.
Ahogy mondani szokták, elég mélyről indult, ugyanis egy szibériai szénbányában kezdte a pályafutását, később acélipari munkás lett. Ezután egy olyan kereskedelmi céghez került, amely piacvezetővé vált az orosz alumínium és acélkivitelben. 2000-ben a cég vezetői külön utakon folytatták, Liszin pedig többségi részesedést szerzett a Novolipecki Fémipari Kombinátban.
Nettó vagyon: 17,1 milliárd dollár
Tevékenység: földgáz, vegyipar.
Az üzletember a földgázkitermeléssel foglalkozó Novateknek, illetve a Sibur gázfeldolgozó és petrolkémiai óriáscégnek köszönheti a gazdagságát. Mindkét vállalatnál az a Gennagyij Timcsenko az üzletfele, akiről az a hír járja, hogy jó kapcsolatokat ápol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Nettó vagyon: 16,8 milliárd dollár
Tevékenység: acélipar, befektetések.
Mordasov szintén nem született bele a gazdagságba, hiszen szülei egy acélipari vállalatnál dolgoztak, még a szovjet-érában. Ma viszont a fém- és energiaipari vállalkozásokat, valamint bányatársaságokat összefogó Severstal konglomerátum tulajdonosa és elnöke, emellett a világszerte ismert TUI utazási irodahálózatban és a Power Machine gépipari cégben is rendelkezik részesedéssel.
Nettó vagyon: 15,2 milliárd dollár
Tevékenység: olajipar.
A valamikor a Kaszpi-tengernél egy fúrótornyon olajipari munkásként dolgozó Alekperov egy hatalmas váltással – még a Szovjetunió idejében – az olajipart felügyelő miniszterhelyettes lett, majd 1991-ben megszerzett három állami olajmezőt, és létrehozta a Lukoilt, amely napjaink Oroszország legnagyobb független olajipari társasága. Alekperov jelenleg a tőzsdére is bevezetett cég közel negyedét birtokolja.
Nettó vagyon: 14,4 milliárd dollár
Tevékenység: olaj- és gázipar.
Timcsenko vagyona a ranglista harmadik helyén álló Leonyid Mihelszonhoz hasonlóan a Novatek gázipari, valamint a Sibur gázfeldolgozó és petrolkémiai társaságból származik. Ezek mellett egyik további jelentős érdekeltsége a saját maga által alapított Volga Group befektetési társaság.
Nettó vagyon: 13,4 milliárd dollár
Tevékenység: acélipar, távközlés, befektetések.
Az üzbég származású üzletember a vasérc és acélipari óriásvállalat, a Metalloinvest főrészvényese. Részesedéssel rendelkezik a Facebookban, de a kínai a mobiltelefongyártóban, a Xiaomiban, továbbá más távközlési, bányaipari és médiavállalatokban is van érdekeltsége.
Nettó vagyon: 13 milliárd dollár
Tevékenység: olajipar, bank, távközlés.
Fridman ellenőrzi az Alfa Group és a LetterOne befektetési társaságokat. Előbbit egykori főiskolai évfolyamtársaival, German Khannal és Alekszej Kuzmicsevvel alapította. 2006-ban az Alfa Groupon keresztül létrehozta az X5 kiskereskedelmi üzletláncot, amely időközben a legnagyobbá nőtte ki magát ezen a területen az orosz piacon.
Nettó vagyon: 12,5 milliárd dollár
Tevékenység: szén, műtrágyagyártás.
Ez az orosz milliárdos többségi részesedést birtokol az Eurochem műtrágyagyártó és a SUEK szénipari cégben. Vállalkozói tevékenységét ő is elég korán, még a kilencvenes években kezdte, először egy pénzváltó üzlethálózat létrehozásával.
Nettó vagyon: 11,3 milliárd dollár
Tevékenység: acélipar, befektetések.
Abramovics jelentős részesedést mondhat a magáénak az Evraz acélipari óriásban és a nikkel- és palládium-iparágban érdekelt Nornickelben. A világ második legnagyobb méretű yachtjával büszkélkedhet, emellett a londoni Chelsea futballcsapatának is tulajdonosa.
Cikkünk a Forbes magazin összeállítása alapján készült.