Idén is tartotta magát az amerikai jegybank aranytartalékainak döbbenetes előnye a világ más országaival szemben.
Az USA központi bankja ugyanis több mint 8000 tonnányi tartalékkal rendelkezett augusztusig, amivel az Egyesült Államoknak majdnem annyi aranya van, mint az azt követő három országnak együttvéve
– írja a friss jelentések alapján a Mining.com.
Mindazonáltal tavaly a jegybankok lendületesen vásároltak a nemesfémből. Világszerte 15 központi bank volt nettó vásárló 2019-ben. A legnagyobb vevő Törökország volt, amely 159 tonnával növelte a tartalékait az év során, viszont a legnagyobb egyszeri vásárlást Lengyelország hajtotta végre, júniusban, 94,9 tonnával.
A World Gold Council (WGC) jelentéséből kiderült, tavaly a központi bankok összesen 650,3 tonnát vásároltak, ami némileg elmaradt a 2018-as 656,2 tonnától.
A WGC hozzátette, az elmúlt évtizedben a központi bankok 5019 tonna aranyat vásároltak, ami jelentős növekedés volt a 2000 és 2009 között mért 4426 tonnához képest.
Mindazonáltal a globális aranytartalék még mindig csak a 12 százaléka az 1966-ban mért 38 491 tonnás csúcsnak.
Íme, az 5 ország, amely a legnagyobb aranytartalékokkal rendelkezett 2020 augusztusáig.
Az orosz központi bank az elmúlt hét évben hatalmas ütemben vásárolt aranyat, amivel 2018-ban már maga mögé utasította Kínát. Oroszország jelenleg 2299,9 tonnányi aranytartalékkal rendelkezik, amellyel a jegybank teljes (külföldi, vagyis nem saját fizetőeszköz) eszköztartalékainak 23 százalékát a nemesfém teszi ki. Kína egyébként hatodik lett a listán 1948,3 tonnával.
Oroszország még 2017-ben vásárolt 224 tonna aranyat. Az orosz jegybank akkori közlése szerint célja, hogy leépítse a függését az amerikai dollártól.
Mindeközben Moszkva komoly készpénzállományt szabadított föl azzal, hogy amerikai állampapírokat adott el.
Az elmúlt hét évben a francia központi bank némileg csökkentette az aranytartalékait. Noha vannak olyan vélemények az országban, melyek szerint a jegybanknak nemcsak be kellene fagyasztania az eladásokat, de haza kellene telepítenie az összes külföldön tárolt aranyát, Párizs még így is a negyedik helyre futott be a globális listán. Franciaország összesen 2436 tonna arannyal rendelkezik, ami a tartalékainak 65,5 százalékát teszi ki.
A megelőző években Olaszország tartotta az aranytartalékának szintjét, amit az Európai Központi Bank korábbi elnöke, Mario Draghi is támogatott.
Az egykori olasz jegybankelnök egy 2013-as interjúban jelezte, szerinte az arany a biztonságot jelenti egy központi bank portfóliójában,
és elég jó védelmet biztosít az amerikai dollár értékének kilengéseivel szemben.
Az olasz jegybank aranytartalékai 2451,8 tonnát tesznek ki, melyek a teljes külföldi tartalékállomány 71,3 százalékát jelentik
2017-ben Németország befejezte azt a négy évig tartó projektet, melynek keretében összesen 674 tonnányi aranytartalékot telepített haza a francia és az amerikai központi bankból. A tervet 2013-ban jelentették be, és eredetileg 2020-ig tartott volna a folyamat.
Noha a német aranykereslet 2017-ben némileg csökkent a 2016-os mindenkori csúcs után, Németország aranybefektetései folyamatosan bővülnek a 2008-as pénzügyi válságot követően.
Jelenleg a német aranytartalékok 3363,6 tonnát tesznek ki, amivel a teljes tartalékállomány 75,6 százalékát az arany adja.
A világelső Egyesült Államok egészen más dimenzióban mozog, mint a listán szereplő többi ország. Az USA ugyanis elképesztő méretű, 8133,5 tonnányi aranytartalékot halmozott föl, ami a teljes tartalékállományának 79 százalékát teszi ki. Ezzel az amerikai tartalék mérete majdnem akkora, mint a listán mögötte álló három ország aranytartaléka együttvéve.
Ráadásul a 79 százalékos külföldi tartalékarány is világelsőnek számít. Az elérhető információk szerint az amerikai aranytartalékok jelentős része Fort Knoxban (Kentucky) található, míg a maradék több különböző belföldi területen oszlik el. Az egyes amerikai államok tekintetében Texas aranyétvágya a legnagyobb – az állam létre is hozta a saját aranyrúd-letétkezelőjét, hogy biztosítsa a saját készleteinek védelmét.