Az egyetlen gyémántlelőhely, ahol bárki kutathat és megtarthatja, amit talál

sárga gyémánt
Ez a gyémánt nem az a gyémánt, a kép csak illusztráció
Vágólapra másolva!
Minden valószínűség szerint egyedülálló a világon az USA Arkansas államában, a Murfreesboróhoz közeli, állami fenntartású park, a Crater of Diamonds, azaz Gyémántok krátere nevű hely. Ott ugyanis bárki - bizonyos megkötések mellett - szabadon kutathat gyémántok és más kövek után, és pénzzé is teheti, ha talál valamit. Ezen a helyen került elő az Egyesült Államok történetének eddigi legnagyobb gyémántja is.
Vágólapra másolva!

Hatalmas erejű geológiai változások és elképesztő energiákat felszabadító vulkanikus tevékenységek játszódtak le a mai park területén 3 milliárd évvel ezelőtt, amelyek kialakították a környék mostani formáját. A földfelszín alól akkor 150-200 kilométer mélyről feltörő gázok a nagyon magas hőmérsékleten kristályos szerkezetűvé vált karbont, azaz gyémántokat és más hasonló képződményeket löktek a talajra. Ennek köszönhető, hogy a hely ma kedvelt kiránduló, és egyben gyémántkereső helyszín, ahol mindenki megtarthatja, amit kiás a földből.

De hogyan lett nyilvános gyémántlelőhely a park?

A történet legismertebb változata szerint - mutatja be az Atlas Obscura - minden a "Gyémántkirálynak" is hívott férfival kezdődött 1906-ban. Ő nem volt más, mint egy John Wesley Huddleston nevű gazdálkodó, aki egyik alkalommal két, sárgás színű követ talált a földjén a talajban. Huddleston nem tudta, mik azok, de miután - állítólag - megpróbálta azokat köszörülni, és azt tapasztalta, hogy a kövek hagytak nyomot a kőben és nem fordítva, elküldte azokat egy ékszerésznek, hogy vizsgálja be.

A többi innentől történelem.

A szakértő megállapította, hogy a kövek gyémántok, értékesek, egyenként többkarátosak, az írástudatlan gazdálkodó pedig - aki korábban 1000 dollárt és egy öszvért adott a földért - busás haszonnal, 36 ezer dollárért adta tovább befektetőknek addig művelt birtokát. A vásárlók célja az volt, hogy kereskedelmi gyémántbányát nyissanak az egykori vulkanikus területen. A murfreesboró-i lelőhely híre bejárta a korabeli újságokat, a környéket ellepték a gyémántvadászok és szerencselovagok, olyannyira, hogy végül szálláshely sem jutott mindegyiknek.

null

null

A terület időközben többször gazdát cserélt, míg végül az állam 1972-ben 750 ezer dollárért megvásárolta, és nyilvános, látogatható parkot alakított ki azon. Ugyanakkor a nyilvános gyémántkeresés a látogatók számára csak a teljes terület néhány százalékán, egy nagyjából 15 hektáros területen engedélyezett.

A képen látható szerencsés látogató 2019 augusztusában 3,72 karátos gyémántot talált a területen Forrás: The State Parks of Arkansas/Facebook

Amióta Huddleston megtalálta a két első követ, azóta gyémántok ezreit kutatták ki a kráterben, melyek között számos, kimagasló lelet is van. 1999-ben például 471 darab követ találtak ott.

Több más lelet mellett innen került elő a Strawn-Wagner gyémánt is, amely azért különleges, mert megkapta az úgynevezett "tripla nulla" besorolást: tökéletesen szimmetrikus, hibátlan a ragyogása, és minden oldalról arányos. De itt találták meg az Uncle Sam nevű, 40,23 karátos gyémántot is, amely mostanáig az USA legnagyobb gyémántlelete:

null

null

2015-ben innen került elő a 8,53 karátos Esperanza, amit később megvágtak egy 4,6 karátos darabra - szakértői becslések szerint értéke 500 ezer dollár, több mint 150 millió forint.

A Gyémántkirály becenevet kapott Huddlestontól egyébként később elpártolt a szerencse: a területért kapott, akkor komoly vagyont jelentő teljes összeget rosszul fektette be, és 1936 körül, szegénységben halt meg. A parkban - a rá való emlékezésként - megjelölték azt a helyet, ahol az első gyémántokat megtalálta.

A parkban ugyanakkor ma is rengetegen próbálnak szerencsét, az üzemeltető tájékoztatása szerint még eszközök is bérelhetők a helyszínen azoknak, akik kövek után kutatnának (a világjárvány miatt a szolgáltatásokban most vannak változások).

A területen átlagban napi két követ találnak a látogatók.

Persze a leletek többsége nem kiugróan értékes, de a beszámolók szerint a látogatók többségét nem is a meggazdagodás ábrándja, hanem a kirándulás és a családi program lehetősége vonzza az egyébként nagyon szép területre. Belépőjegyet viszont váltani kell, a napi látogatói létszám korlátozott.

null

null

A park munkatársai ezek mellett számos edukációs szolgáltatással - például alapvető ásványtani és gyémántkeresési ismeretekkel, a megtalált kövek beazonosításával - fogadják a látogatókat.

A Gyémántok kráterében - az információk szerint - 1972-es, közparkká alakítása óta összesen 33 100 gyémántot találtak a látogatók, 1906 óta pedig 75 ezret.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!