Az elmúlt időszakban a készpénzhasználat jelentős visszaesése miatt óriási készletek halmozódtak fel ezekből az érmékből. A Guardian cikke aláhúzza, hogy ezt a folyamatot a járvány csak felerősítette. Márciusban bejelentették, hogy 2 fontosból a szükségeshez képest 26-szoros, 2 pennysből pedig nyolcszoros készleteket tárolnak raktáraikban.
A pénzverde egyébként már több mint ezer éve látja el a szigetországot érmékkel.
Egy évtizeddel ezelőtt 10 tranzakcióból hat még készpénzes fizetéssel zajlott, tavalyra azonban ez a szám átlagosan már három alá csökkent, és egyes előrejelzések szerint 2028-ban tízből már csak egy alkalommal használnak majd érméket vagy bankjegyeket fizetéskor.
Azt az állítást, hogy a koronavírus-járvány felgyorsította a készpénzhasználat visszaesését, alátámasztják a statisztikai adatok is.
Március eleje és április közepe között Nagy-Britanniában 71 százalékkal kevesebb készpénzt vettek ki az ATM-ekből.
Vagyis egyre többen választották a biztonságosabb bankkártyás fizetést.
Az idősebbek és az alacsonyabb fizetéssel rendelkezők körében ugyanakkor máig magasabb a készpénzhasználat aránya, mint más társadalmi rétegekben. Több mint egymillió idősebb embernek például egyáltalán nincs is bankkártyája.
Az Egyesült Királyságban 2017-ben fordult meg az aránypár a készpénz és a készpénz-helyettesítő eszközök használata között, ez utóbbiak javára. Bár éves szinten még így is 100 milliárd font feletti összegben fizetnek a vásárláskor bankjegyekkel és/vagy érmékkel. Ezekre a folyamatokra reagálva a Királyi Pénzverde 2017 óta már több mint kétharmaddal csökkentette a pénzérmék gyártását az egy évtizeddel korábbi szinthez képest.