Ez már a második vízgazdálkodási projekt, amelyet a magyar Eximbank finanszíroz - írja honlapján a Pureco. A telepet magyar konzorcium (Pureco-Unit Constortium) tervezte és építi meg.
Ez jelentős siker Magyarország számára, mert a ghánai befektetők meglehetősen erős versenyben választottak végül a magyar technológiát.
A szennyvíztisztító telep megépítésére vonatkozó szerződést Magyarországon, a Budapesti Víz Világtalálkozó idején írták alá, 2019. október 15-én. A telep alapkövét 2020. augusztus 19-én tették le.
A mostani alapkőletételi ünnepségen részt vett Nana Addo Dankwa Akufo-Addo ghánai elnök és Cecilia Abena Dapaah környezetvédelmi miniszter is. Magyarországot Békési Dávid, a ghánai magyar nagykövetség első beosztottja képviselte.
Akufo-Addo elnök az ünnepségen bejelentette, hogy
az újonnan épülő szennyvíztisztító telep naponta ezer köbméter szennyvizet kezel majd, a technológiával az ország nyugati régiójában élő mintegy kétmillió ember mindennapjai válhatnak egészségesebbé.
Ghána elnöke hozzátette, hogy a beruházással jelentős mértékben csökken az ország ökológiai lábnyoma, mellyel Afrika is jelentősen hozzájárul a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k) teljesüléséhez.
A városban jelenleg az összegyűlt szennyvizek mindössze 7-10 százalékát kezelik megfelelően, így mind környezetvédelmi, mind közegészségügyi szempontból elengedhetetlenné vált új szennyvízkezelő létesítmény sürgős kialakítása. Jelentős siker és a magyarországi vizes szakma számára nagy elismerés, hogy magyar cég nyújthat megoldást a térségben kialakult környezetvédelmi problémára - fogalmaz a vállalat.
A fenntartható technológiával és üzemeltetéssel megvalósuló beruházás által a személyes és környezeti higiéniai feltételek javulása mellett csökken a felszíni és a felszín alatti vizek szennyeződése, valamint a szennyezett ivóvíz okozta megbetegedések száma.
Utóbbi, elsősorban a vérhas miatt, naponta 500, öt éven aluli gyerek hal meg Afrikában Szaharától délre eső térségében, amely jól mutatja a helyzet súlyosságát.
A helyi viszonyok ismeretében és az előzetesen felmért igények és lehetőségek alapján olyan szennyvíztisztítási technológiát alkalmaznak, amely nemcsak optimális tisztítási módszert biztosít a város számára, hanem az aktív oktatási, valamint képzési közreműködéssel segíti a helyi embereket a rendszer fenntartásában és működtetésében.
A magyar Eximbank vevőhitel konstrukciójából finanszírozott projekt kivitelezése jövő év elején indul, a tervek szerint egy-másfél év múlva már nem kerül tisztítatlan szennyvíz Takoradiban sem a környezetbe.
A magyar konzorcium Ghánában, a kétmillió lakosú Kumasi városában már épít szennyvíztisztító telepet, melynek próbaüzeme ez év végén el is indul.
Ezek a beruházások hosszútávon hozzájárulnak a hazai vízipar exportpiaci tevékenységének növekedéséhez, a magyar szaktudás ismertségének és elismerésének erősítéséhez, lehetővé teszik további térségi potenciális piacok elérését, a magyar szaktudás teljes afrikai régióban történő hasznosítását, mely további együttműködési megállapodásokhoz és projektekhez vezet.