A Juukan-szurdokban található, felbecsülhetetlen régészeti jelentőségű, 46 ezer éves, barlangi kőszállásokat májusban semmisítették meg egy vasércbánya bővítésekor a nyugat-ausztráliai Pilbara régióban. A cég ugyanis így hozzáférhet ahhoz a mintegy 8 millió tonna, magas tisztaságú vasérchez, mely a becslések szerint 133 millió ausztrál dollár, azaz mintegy 25 milliárd forint értéket képvisel.
A barlangok felrobbantása után a Rio Tinto támadások kereszttüzébe került, a vállalat lépéséért nemcsak Ausztráliában és az ottani őslakos szervezetek részéről, hanem a nemzetközi színtéren is sok kritikát kapott.
Augusztusban a Rio Tinto közölte: bár személy szerint senki sem hibáztatható a bánya robbantásos kiterjesztése miatt, amelyben a régészeti lelőhelyek megsemmisültek, a vállalat nem tartotta magát egyik alapelvéhez, a helyi közösségek és örökségük tiszteletéhez. Ezért három magas rangú vezetőtől megvonták éves teljesítménybónuszukat.
Az ügy azonban ezzel még nem ért véget. Ahogy a BBC arról beszámol, már az ausztrál parlament is foglalkozik azzal, ebből pedig vélhetően egy átfogó vizsgálat következik majd a Rio Tinto ellen. A cég egyébként az év későbbi részére ígérte saját belső vizsgálatának eredményét arról, hogyan fordulhatott elő a kivételes jelentőségű lelőhely felrobbantása. A helyszínen korábban számos régi szerszámot és használati eszközt is találtak, hajmaradványok DNS-elemzése pedig igazolta, hogy az ősidőkben ott élő emberek és két, ma élő őslakos közösség tagjai között - a földterület régi tulajdonosai - genetikai kapcsolat van.
Az eset kapcsán egyre csak dagadó botrány végül arra késztette a cég vezetőit, hogy félreálljanak.
Kiderült ugyanis, hogy már a cég részvényesei is kellemetlenül érzik magukat az ügy miatt, és az igazgatótanácsra egyre nagyobb nyomás nehezedik tulajdonosi oldalról a kínos incidens okán.
Ezért Jean-Sébastien Jacques, a vállalat vezérigazgatója benyújtotta lemondását, amit az igazgatótanács el is fogadott. Megjegyzendő azonban, hogy a cégvezető formailag közös megegyezéssel távozik, és legkésőbb márciusig pozíciójában marad. Mellette több más magas beosztásban dolgozó vezető is távozik, többek között a vasércbányászati üzletágért, valamint a vállalati kapcsolatokért felelős igazgató is.
A fejleményt több, őslakos érdekvédelmi tömörülés üdvözölte. Volt ugyanakkor közöttük olyan, amely szerint a vezetőváltás önmagában nem előzi meg a jövőbeni hasonló eseteket,
ahhoz ugyanis a cégen belül kellene strukturális változtatásokat végrehajtani, hogy ilyen többet ne forduljon elő.
A vasérc Ausztrália egyik fő exportcikke, amelyből tavaly 77 milliárd ausztrál dollár (16.160 milliárd forint) bevétele származott az országnak. Az ásványkincs bányászatának központja a ritkán lakott Pilbara, amelynek jelentős részén ma is őslakosok élnek.