Egy évtizedes komoly kutatás-fejlesztés után Japán hivatalosan is piacra dobott egy új típusú, dízel és elektromos meghajtást kombináló hibrid tengeralattjárót, amelyet elektromos oldalon lítium-ion akkumulátorokat használó meghajtórendszer hajt.
A Taigei nevet kapó járművet ünnepélyes keretek között avatták fel Kobe városában, a Mitsubishi Heavy Industries (MHI) hajógyárban, amelyen részt vett Nobuo Kishi japán védelmi miniszter, és a japán tengervédelmi erők vezetője is, továbbá mintegy 150 vendég.
Ez az első olyan tengeralattjáró, amely lítium-ion akkumulátoros meghajtású és már forgalomképes.
A 3000 tonnás járművet azonban csak 2022. márciusában állítják majd ténylegesen szolgálatba a tengervédelmi erők 22. hajójaként, a japán kormány tízéves terve keretében.
A hajó hosszúsága 84 méter, szélessége 9,1 méter,
a megépítéséhez hozzávetőlegesen 76 milliárd jenes (kb. 223 milliárd forintos) árcédula tartozik,
Az árat persze az új technológia is indokolja. A lítium-ion akkumulátorok lehetővé teszik a hajó számára, hogy a korábbi modellekhez képest hosszabb ideig is a víz alatt tartózkodhasson. A tengeralattjárók eddig is használtak akkumulátorokat, melyeket dízelmotorok működtetésével többször is fel kell tölteni menet közben.
A lítium-ion technológiájú akkumulátorok viszont kevésbé terjedelmesek és kevesebb a karbantartási igényük is.
Hátrányuk viszont, hogy drágábbak, mint az ólomsavas alternatívák. Üzemidejük viszont hosszabb, mint a korábbi, ólomsavas technológiájú társaiké, ráadásul gyorsabban is tölthetők.
A jármű 70 tagú személyzetnek biztosít helyet.
A hajó tervezése során a legfontosabb szempont a jármű zajának további csökkentése volt, melyet a mozgó alkatrészek számának csökkentésével értek el.
Így egy különösen csendes tengeralattjárót alkottak, ami egyrészt nagyon megnehezíti a felderítést és a nyomkövetést az ellenség számára, másrészt a jármű az eddigi AIP (Air Independent Propulsion, azaz légfüggetlen hajtóműrendszer) technológiával megépített tengeralattjárókhoz képest sokkal gyorsabban tud gyorsulni, miközben a víz alá merül.
Japánt továbbra is kötik pacifista alkotmányának korlátai, amelynek 9. cikkelye kimondja, hogy a japán nép örökre lemond a háborúról, a fenyegetésről és az erőszak alkalmazásáról, ezért szárazföldi, tengeri és légierőket, valamint egyéb háborús potenciált soha nem tart fenn.
Mindazonáltal a múlt hónap végén a japán védelmi minisztérium rekordösszegű, 5490 milliárd jennek (kb. 16150 milliárd forintnak) megfelelő költségvetést kért a 2021 áprilisával kezdődő pénzügyi évre, amely az előző költségvetéshez képest 3,3 százalékkal emelkedett. Erről az Origo ebben a cikkében számolt be.
Forrás: Asiatimes.com