A svéd jegybank által 1968-ban alapított közgazdasági Nobel-emlékdíjat a Svéd Tudományos Akadémia ítéli oda. Idén tízmillió svéd korona (1,1 millió dollár) pénzjutalommal jár a díj.
Az akadémia a döntés indoklásában kiemelte, hogy
a két professzor az aukciós elméletek fejlesztése terén folytatott munkájával és új aukciós formák kitalálásával egyaránt hasznot hozott vevőknek, eladóknak és adófizetőknek szerte a világban.
Az általuk kifejlesztett aukciós formákat felhasználják rádiófrekvenciák, halászati kvóták és repülőtéri részidők (slot) értékesítésében.
Az árverés- vagy aukcióelmélet a monopóliumelmélet részterülete, vizsgálati módszerei a játékelméletből származnak. A gyakorlatra lefordítva alapvetően az aukciók természetrajzát vizsgálja ez a tudományág. Az aukció manapság igen közkedvelt formája az adásvételnek, hiszen így a vevők könnyen összegyűjthetők, versenyeztethetők, ráadásul a piac még talán jobb árat határoz meg a termékre, mint az eladó.
Tágan értelmezve, az aukcióelmélet mindazokat a helyzeteket vizsgálja, amikor a következő három feltétel teljesül:
Paul R. Milgrom 1987 óta a Stanford Egyetem professzora, a játékelmélet és azon belül elsősorban az aukciós elméletek, valamint a hozzájuk kapcsolódó árstratégiák szakértője. Több jelentős aukciós projektben is részt vett. Egyetemi kutatótársával, Robert B. Wilsonnal - az idei közgazdasági Nobel-díj másik díjazottjával - az Egyesült Államokban kidolgozták például a mobiltelefonos frekvenciák pályázatának protokollját. Emellett 2016-2017-ben szintén az USA-ban a rádiófrekvenciák újraosztását végző szakértői csapatot is ő irányította. Paul R. Milgrom 72, Robert B. Wilson pedig 83 éves.
A közgazdasági Nobel-díj elnevezése hivatalosan a Svéd Nemzeti Bank Alfred Nobel Közgazdaságtudományi Emlékdíja. A kitüntetettek nevét a 66 milliméter átmérőjű, 18 karátos aranyból készült érme oldalába gravírozzák. Ez egyszer galibát is okozott: 1975-ben a szovjet Leonyid Kantorovics és az amerikai Tjalling Koopmans érmét a díj átadásakor véletlenül összecserélték. Erre csak akkor derült fény, amikor a két tudós már hazautazott, és hosszas erőfeszítésekbe telt, mire a tévedést orvosolni tudták. A kézzel írott svéd nyelvű diploma barna bőrbe kötött, egyedi tervezésű műalkotás, amely a kitüntetett nevét és az indoklást tartalmazza.
A díjat most 52. alkalommal ítélték oda,
a 86 kitüntetett közül eddig 25-en egyedül, 20 alkalommal ketten, 7 alkalommal hárman megosztva részesültek az elismerésben. Az eddigi legfiatalabb díjazott a francia-amerikai Esther Duflo, aki tavaly 46 évesen, a legidősebb az amerikai Leonid Hurwicz, aki 2007-ben 90 évesen kapta az elismerést. A ma élő legidősebb közgazdasági Nobel-emlékdíjas a 95 éves amerikai Robert Solow, akit 1987-ben tüntettek ki. Az első női kitüntetett 2009-ben az amerikai Elinor Ostrom volt, őt másodikként 2019-ben Esther Duflo követte.
Az elmúlt évtized közgazdasági Nobel-emlékdíjasai
2010 - Az amerikai Peter Diamond és Dale T. Mortensen, valamint a ciprusi-brit Christopher Pissarides az egyszerre jelenlévő magas munkanélküliség és betöltetlen állások összefüggéseinek, valamint a szociálpolitika munkanélküliségre gyakorolt befolyásának vizsgálatáért.A közgazdasági Nobel-emlékdíj esetén is van példa "családi" díjra: az első kitüntetett, az 1969-ben díjazott holland Jan Tinbergen öccse, Nikolaas Tinbergen 1973-ban megkapta az orvosi-élettani Nobel-díjat, az 1974-ben kitüntetett Gunnar Myrdal felesége, Alva Myrdal 1982-ben Nobel-békedíjban részesült. Tavaly Esther Duflo és férje, az indiai-amerikai Abhijit Banerjee - a díj történetének egyetlen házaspárjaként - kapta meg a közgazdasági Nobel-emlékdíjat.
A magyar születésű tudósok közül 1994-ben az amerikai John C. Harsanyit (Harsányi János, 1920-2000) ismerték el megosztott közgazdasági Nobel-emlékdíjjal
a nem kooperatív játékok elméletében az egyensúly-analízis területén végzett úttörő munkásságáért.