A most napvilágra került Microsoft szabadalmi bejelentés egy olyan rendszert ír le, amely az értekezletek „általános minőségi pontszámát" állapítja meg olyan adatok felhasználásával, mint a testbeszéd, az arckifejezések, a szoba hőmérséklete, a napszak és az értekezleten jelenlévők száma. A rendszer kamerák, érzékelők és szoftverek segítségével határozza meg például, hogy mennyivel járul hozzá egy-egy résztvevő az értekezlethez, vagy helyette inkább mással foglalkozik (például SMS-ek olvasása, e-mailek kezelése, internet böngészés).
A „meeting insight computing system", vagyis az értekezlet aktivitás számítási rendszer
megjósolja annak valószínűségét, hogy egy csoport milyen színvonalú értekezletet tart, ami a felhasználók aktivitásán túl függ a helyszíntől és az időponttól is.
Ezek figyelembevételével ugyanis befolyásolható az értekezlet hatékonysága.
A koncepció kutatásával már legalább két éve foglalkozik az óriáscég.
A november 12-én nyilvánosságra hozott szabadalmi bejelentésben a vállalat azt írja indoklásul, hogy sok szervezetet túlságosan hosszú, gyengén látogatott, ismétlődő értekezleteket tart, amelyeket fel lehetne javítani, sőt, akár el is lehetne kerülni a nem hatékony értekezleteket, ha több információ állna rendelkezésre az értekezlet minőségéről.
A beadványok azonban nem részletezik a lehetséges adatvédelmi biztosítékokat és a Microsoft szóvivője nem is válaszolt a GeekWire portál ilyen irányú megkeresésére.
Annyi azonban bizonyos, hogy a szabadalom nem termék, vagyis nem kötelező, hogy a szabadalommal éljen is a Microsoft és jelenleg nincs is jele annak, hogy a cég ezt be is vezetné, a beadvány azonban rávilágít arra, hogy a szoftverfejlesztő cég milyen irányba halad.
A vállalat október végén vezette be az új „Termelékenységi mutató" funkcióját. Az eszköz abban segít a vállalatoknak, hogy a dolgozóik a leghatékonyabban használják ki az olyan eszközök előnyeit, mint például a megosztott munkaterületek és a felhőalapú fájlmegosztás. Ez a cég számára is előnyös, mivel ösztönzi az olyan termékei, mint például a Teams és a SharePoint használatát a cégek számára, egyúttal valószínűbbé teszi a Microsoft 365 jövőbeli megújítását.
Ez azonban komoly tiltakozási hullámot indított el, aminek hatására a cég módosított a mérésen és a jövőben egyéni teljesítmény mérésére már nem használja ezt a technológiát,
főleg, hogy nem sikerült meggyőznie a felhasználókat sem az adatvédelemről.
"Hogy tisztázzam: a termelékenységi pontszám nem munkafigyelő eszköz" - írta bejegyzésében Jared Spataro, a Microsoft 365 vállalati alelnöke. A redmondi óriás szerint a szervezetek meghatározhatják, hogy ki láthatja az egyes felhasználói adatokat, lehetőséget adva az egyedi adatok anonimizálására vagy eltávolítására. A kritikusok szerint azonban mindez nem elég, ha végül a vállalatok, és nem pedig a munkavállalók ellenőrzik az adatvédelmi beállításokat.
Forrás: Geekwire.com