A nagyobb farmokat sem kímélte az ASP, de ahogy az árak megugrottak, az gyorsan ellensúlyozta a veszteségeket. A Muyuyan profitja döbbenetes mértékben, több mint ezerszeresére nőtt 2020 első kilenc hónapjában, és elérte a 3.21 milliárd dollárt, írja a Világgazdaság a hírügynökség beszámolója alapján.
Nagyon kedvező időszak ez a fejlesztéshez. A sertésárak nagyon magasak, a profitunk is nagyon megugrott
– mondta Qin Jun, a Muyuan ügyvezető igazgatója a Reutersnek.
A Nanyang mellett épülő megafarmon hamarosan 84 ezer kocát és szaporulataikat tartják majd,
ami a legnagyobb a világon, és durván tízszerese egy USA-beli átlagos sertésfarmnak.
Évente 2,1 millió sertés tenyésztése a cél. (Magyarország sertésállománya ennél mintegy félmillióval több).
Ha több termelő is követi ezt a mintát, akkor a világ legnagyobb sertésfogyasztója csökkentheti importigényét, fejére állítva ezzel a sertéspiacot, ami eddig biztos pont volt a farmerek számára.
Utóbbi már a hazai szakemberek szeme előtt is ott van: a nemrég a Világgazdaságnak nyilatkozó Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetsége elnöke is elmondta az élősertésárak csökkenésének okait elemezve, hogy a hosszabb távú várakozások sem utalnak áremelkedésre, mivel Kína importigénye a következő években várhatóan csökken az ottani ASP utáni állománynövelés miatt.
A lap azt is megemlíti, hogy eközben a kis farmerek a talpra állásért küzdenek, illetve azzal is, hogy az új ASP-fertőzések elkerülése érdekében hozott előírásokat betartsák.
A nagy állatsűrűség miatt a Muyuan számára is nagy kockázatot jelent a továbbiakban is az ASP, de az ügyvezető szerint az ASP kitörése óta átdolgozták a termelési folyamatokat. A takarmánygabonát például sterilizálják, mielőtt a keverőbe kerül. Az ólakban a levegőt szűrik, és hőkamerákat is bevetnek a sertések testhőmérsékletének ellenőrzésére.