A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentése szerint októberben az ipari termelés volumene a nyers adatok szerint 0,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 2,7 százalékkal emelkedett. Az előző hónaphoz képest 2,8 százalékos volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított kibocsátás növekedése.
Az iparon belül döntő súlyt képviselő feldolgozóipar termelése 1,2 százalékkal nőtt. A járműgyártás kibocsátása 7,6 százalékkal, a számítástechnikai termékeké 10,4 százalékkal, a villamos berendezéseké 13,1 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az élelmiszeripar termelése 4,5 százalékkal csökkent. Az ipari export volumene 1,0 százalékkal nagyobb volt, mint tavaly októberben.
1700 munkahely megvédéséről és 18 milliárd forintnyi beruházásról írtunk alá megállapodást négy magyarországi vállalkozással – jelentette be Varga Mihály a közösségi oldalán megjelent videós bejegyzésben a héten.
A miniszter a videóban kifejtette, hogy vannak olyan cégek, amelyek a járvány ellenére is beruházni kívánnak, és ebben a helyzetben is a lehetőségeket keresik. Varga Mihály kiemelte: a támogatott cégek olyan fejlesztéseket valósítanak meg, melyek hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar gazdaság a járvány után könnyebben tudjon ismét újraindulni.
Varga Mihály a héten részt vett a Gránit Bank online rendezvényén is. A pénzügyminiszter az eseményen arról beszélt, hogy az elmúlt hónapok bebizonyították, hogy az ország nem csupán a jól teljesítő, hanem a nehéz években is számíthat a magyar pénzintézetekre. Varga Mihály szerint 2020 a nehézségek ellenére fontos változásokat hozott a pénzügyi szektorban. Mérföldkőnek nevezte a hitelmoratóriumot, az azonnali átutalási rendszer elindulását, a kártyás fizetés értékhatárának emelését, de hozzátette, hogy a bankok segítségére is szüksége volt az országnak.
A kiskereskedelem fontos híre volt a héten, hogy a kormány felfüggesztette az idősek vásárlási idősávját december 12-től, szombattól. A döntéstől azt várják, hogy enyhíti az ünnepek közeledtével a boltokban várható tumultust, és az emberek év végi bevásárlásaikat biztonságosabb módon intézhezik. Ezzel együtt is nagyon fontos, hogy minden helyzetben be kell tartani az érvényes járványügyi előírásokat, különösen a maszkviselésre vonatkozó rendelkezéseket.
A koronavírus-járvány utáni gazdasági helyreállítás mellett elengedhetetlen a családok támogatása - hangsúlyozta Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter a Katolikus Családok EurópaiSzövetsége nevű brüsszeli civil szervezet által csütörtökön megrendezett videokonferencián.
Az Európa jövője és a családpolitika címet viselő rendezvényen a miniszter kifejtette: Magyarországon a válság utáni újjáépítés nem von el pénzt a családoktól, és nem is hozza a fiatalokat olyan helyzetbe, hogy le kelljen mondaniuk a gyerekvállalásról. Példaként hozta fel, a következő évtől életbe lépő otthonteremtési programot, amely további olyan kedvezményekben részesíti a gyereket nevelőket vagy gyermekvállalást tervezőket, mint például az áfacsökkentés, az áfamentesség, az otthonfelújítási támogatás, valaminta többgenerációs otthonteremtés.
Novák Katalin a héten további részleteket ismertetett a családi otthonteremtési programról. A családokért felelős tárca nélküli miniszter a közösségi oldalára feltöltött videóban emlékeztetett arra, hogy 2021. január 1-jén indul Magyarország történetének eddigi legnagyobb otthonteremtési programja. Az otthonfelújítási támogatásról érkezett kérdésekre válaszolva a miniszter kifejtette: gyermekgondozási díjban (gyed) részesülő szülők is jogosultak az otthonfelújítási támogatás igénybevételére, amennyiben a gyedes időszak alatt fennáll korábbi jogviszonyuk. Közlése szerint különleges helyzetben vannak a hallgatói vagy diplomás gyedet igénybevevők, mert nekik nem kell korábbi munkaviszonyt igazolni az otthonfelújítási támogatás igényléséhez. A gyermekek otthongondozási díjában részesülők akkor is jogosultak a támogatásra, ha nincs más jogviszonyuk - jelezte a miniszter.
Nyolcmilliárd forintos turisztikai fejlesztés kezdődik Hajdúszoboszlón, a beruházás előkészítésére 400 millió forintot biztosít a kormány. Bodó Sándor az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára elmondta, hogy olyan multifunkciós rendezvényközpontot hoznak létre a fürdővárosban, amely nem csak a nyári turisztikai szezonban, hanem egész évben otthona lehet a különféle kulturális, szabadidős, vagy sportrendezvényeknek.
Kállai Mária, Szolnokon térség fideszes országgyűlési képviselője a héten közölte, hogy százötvenöt szobás, háromemeletes, négycsillagos wellness, sport-, konferencia szálloda és rehabilitációs központ épül Szolnokon a Holt-Tisza partján. A teljes mértékben magyar tulajdonú Green Plan Energy Környezetvédelmi Kft. csaknem 10 milliárd forintos beruházását a kormány mintegy 4 milliárd forinttal támogatja.
A járványhelyzetben meghosszabbítja a kormány a munkahelyek megtartását szolgáló programot, így decemberre és a januárra is jár az ágazati bértámogatás a munkáltatóknak - jelentette ki Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára a napokban. Elmondta: bővül az érintettek köre is, az utazásszervezők és -közvetítők, a szálláshely szolgáltatás tevékenységet végzők is pályázhatnak.
Az ITM közleménye szerint az eddigi igényekben érintett munkavállalók esetében nincs szükség új kérelem kitöltésére. Ha a munkáltató nem kéri tovább a támogatást, ezt december 31-ig jelezheti. Az újonnan pályázók csütörtöktől november, december és január hónapra igényelhetik a bértámogatást.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter a héten bejelentette, hogy hat gigawatt naperőmű kapacitást szeretne elérni Magyarország 2030-ra az ipari és a háztartási szektorokban együttvéve.
Palkovics László az Ecosolifer Kft. napelemcella-gyárának átadásán hozzátette: jelenleg az ország két gigawatt naperőmű kapacitással rendelkezik. A háztartási szektorban a háztetőkre telepített naperőmű kapacitás adja a felhasználás jelentős részét, ezért a kormány a fejlesztéseket vissza nem térítendő támogatásokkal szeretné segíteni 2021-től - mondta.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint novemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 2,7 százalékra lassult az októberi 3,0 százalékról. Egy hónap alatt, októberhez képest a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal mérséklődtek.
Az elemzők 2,9 százalékos éves áremelkedésre számítottak. Az alacsonyabb áremelkedésben a szolgáltatások októberinél kisebb éves áremelkedése, valamint a járműüzemanyagok árcsökkenése játszotta a legnagyobb szerepet - tette hozzá a KSH.
A Volánbusz nemrég közölte, hogy több mint 200 új autóbusz megrendeléséről szóló megállapodást kötött a Volánbusz Zrt. és a Volán Buszpark Kft., így áfa nélkül 20,8 milliárd forint értékben vásárolnak csuklós járműveket, amelyek várhatóan 2021 nyarától a helyközi elővárosi vonalakon közlekednek majd országszerte.
A beszerzés során a Volánbusz 7,3 milliárd forint nettó értékben 72, míg a Volán Buszpark Kft. közel 13,5 milliárd forintért 132 darab MAN Lion's City GL A23 típusú új autóbuszt vásárol. Az 51 ülőhellyel és 55 állóhellyel rendelkező járművek alacsony belépésűek, akadálymentes kialakításúak, - 300 kilogramm teherbírású rámpával felszerelt - így kerekesszékkel és babakocsival is igénybe vehetők.
2021. január elsejétől alapértelmezetté válik a belföldi tértivevényes levelek esetén az elektronikus kézbesítési visszaigazolás a korábbi papíralapú helyett. A Posta a levélfeladásban is előnyben részesíti az elektronikus adatokkal történő feladást - írták közleményükben.
A 2019-ben országosan bevezetett elektronikus kézbesítési rendszerhez kapcsolódóan a könyvelt levelek nyomkövetése mellett már lehetséges a címadatok elektronikus megadása, 2020. júliusától pedig az intézmények elektronikusan adják fel a hivatalos iratokat és elektronikus visszaigazolás is érkezik a kézbesítésről. Ezeket a digitális szolgáltatásokat egészíti ki a tértivevényes leveleknél az elektronikus adattal történő feladás és az elektronikus kézbesítési igazolás.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke közölte, hogy az európai uniós tagállamok vezetői megállapodást kötöttek az éghajlatpolitikai célkitűzésekről, amelyek szerint az unió 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Az uniós tagállamok brüsszeli csúcstalálkozójának péntek reggelig tartó, az uniós klímacélokról tartott vitáját követően közzétett üzenetében Charles Michel kijelentette: a megállapodással Európa vezető szerepet játszik az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
Szerdán ismét felszállt a Boeing amerikai repülőgépgyártó cég egyik 737 MAX utasszállítója, amely típust csaknem két éve vonták ki a forgalomból két, nagy számú halálos áldozattal járó balesetet követően.
A légijáratokat követő Flightradar24 portál szerint a GOL Airlines brazil társaság Boeing 737 MAX 8-asa Sao Paulóból repült Porto Alegrébe. Azok az utasok, akik nem akartak Boeing 737 MAX-on repülni, visszaválthatták jegyeiket.
A kínai vámszolgálat hétfőn közzétett adatai szerint a kivitel dollárban számolt értéke 21,1 százalékkal nőtt novemberben éves összehasonlításban. Az export bővülése ezzel messze meghaladta a 12 százalékot valószínűsítő elemzői előrejelzést, és majdnem kétszeres ütemre gyorsult az októberben regisztrált 11,4 százalékról. A novemberi adat ráadásul 2018 márciusa óta a legerősebb, akkor 44,5 százalékos növekedést jegyeztek fel.
A kínai kivitel novemberben immár a hatodik egymást követő hónapja bővült, ami részben annak köszönhető, hogy a kínai gyártók előnyös helyzetbe kerültek a külföldi, járványügyi korlátozások miatt akadályoztatott versenytársaikkal szemben. A kínai exportőrök számára azonban nehézséget jelenthet a jüan hónapok óta tartó lendületes erősödése. A kínai valuta értéke immár a hatodik egymást követő hónapja nő, és jelenleg csaknem két és fél éves csúcsnak számító szinteken mozog.
A harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest rekordmértékben, 5,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) Japánban a második negyedévi 8,3 százalékos negyedéves csökkenés után. A kormányhivatal első becslése 5,0 százalékos negyedéves GDP-növekedést jelzett a harmadik negyedévre.
A harmadik negyedévi 5,3 százalékos GDP-növekedés évesítve 22,9 százalékos bővülésnek felel meg a második negyedévi 28,1 százalékos évesített visszaesés után. Az első becslés alapján 21,5 százalékos évesített GDP-növekedést vártak a harmadik negyedévre.
Csütörtökön vonult tőzsdére a rövidtávú lakáskiadással foglalkozó Airbnb 68 dolláros nyitóáron. A befektetők által régóta várt első nyilvános részvénykibocsátás (IPO) során a válallat árfolyama valósággal kilőtt.
Az Airbnb részvényeivel 68 dolláros áron indult a kereskedés, a nap végére viszont már 144,71 dollárt fizettek a befektetők egyetlen értékpapírért, vagyis az árfolyam több mint duplájára emelkedett a nap folyamán, ezzel az Airbnb piaci értéke elérte a 86,5 milliárd dollárt. Ez egyben azt is jelenti, hogy a cég ma már többet ér, mint a Hilton, a Marriott és az Intercontinental, vagyis a három vezető szállodalánc együttesen.