A Magyar Nemzet cikke felidézi, hogy a mérföldkőnek számító szabályozás úgy szól:
Európa-szerte tisztességtelennek minősülnek azok a gyakorlatok, amikor egy árut az egyik tagállamban úgy forgalmaznak, hogy az márkanevében, küllemében megegyezik a más tagállamokban forgalmazott áruval, azonban az összetételben vagy más jellemzőkben jelentős eltérések vannak.
Egyedüli kivételt enged meg az uniós irányelv, ha a különbséget jogszerű és objektív tényezők indokolják, ez esetben viszont a vásárlót egyértelműen tájékoztatni kell az eltérésről.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete szerint a kettős minőség körül évek óta keringenek itthon is a találgatások, több olyan árucikket tudna felsorolni minden vásárló, aminek kapcsán hallott olyat, hogy a nyugat-európai változat jobb minőségű – a leginkább emlegetett termékek között mosópor, öblítő, tisztítószer, kozmetikum, mogyorókrém, tartós élelmiszerek szerepelnek.
Üdvözlik és a következő fontos állomásnak tartják a civil fogyasztóvédők, hogy a szigorítás életbe lépéséig is tényeken alapuló, hivatalos laboratóriumi vizsgálatok zajlanak a kettős minőség kizárására a tipikus árukörökben. Az eredmények várhatóan növelik majd a fogyasztók számára az átláthatóságot és segítik a megalapozott vásárlói döntéseket a jövőben.
Ezért kedvező – mutat rá a vásárlói egyesület -, hogy
az Innovációs és Technológiai Minisztérium akkreditált vegyipari laboratóriumában 360 termékminta vizsgálata kezdődött meg és most is tart olyan árucikkekből, amelyek itthon beszerezhető háztartási-vegyipari és tisztálkodási-kozmetikai szerek, és kaphatók Németországban, Olaszországban, Ausztriában is az online és a hagyományos kereskedelemben.
A legutóbbi köztes tájékoztatásra hivatkozva a civilek felidézték, hogy az összehasonlítandó termékminták több mint harmadát már bevizsgálták a magyar fogyasztóvédelmi hatóságnál.
Az eddigi ellenőrzések során pedig
találtak olyan Magyarországon kapható termékeket, amelyek kevesebb hatóanyagot tartalmaznak a Nyugat-Európában azonos márkanéven és csomagolásban kínált árucikkekhez képest.
Eképpen 14, eddig meg nem nevezett termékről mostanra tudhatják a szakértők, hogy a magyar mintákban kevesebb a szükséges hatóanyag, de már olyan megállapításra is jutottak, hogy azonos márkanéven belül egy jobb minőségű külföldi árucikkből itteni változat nem kapható.
A kettős minőségű árucikkek között mosószer, folttisztító, tusfürdő és sampon is található.
Következményként viszont a forgalmazásban, előállításban érintett vállalkozásoknak egyelőre csak jelzi a hatóság, miként kerülhetik el a gyakorlatuk megváltoztatásával, hogy 2022-től bírságot kapjanak a kettős minőség miatt megállapítandó tisztességtelenségért.
A jelenleg is zajló hatósági termékellenőrzések összesített számadatait várhatóan jövő tavasszal közli a szaktárca, a lebuktatott árucikkek márkáit, nevét viszont csak 2022 nyarától lehet ismertté tenni, miután élesre vált a szigorúbb uniós irányelvből született szabályozás.
A fogyasztóvédők abban bíznak, hogy egyrészt jelentős visszatartó erővel bírnak a tényszerű teszteredmények, de főként, hogy a jövő év utáni esztendő májusában hatályba lépő szabályozás alapján büntethetővé válik a kettős minőség. A majdan kiszabható bírság a jogszabály szerint a gyártó árbevételének 5 százalékát is elérheti, ami multicégek esetében legfeljebb 500 millió forintot érhet el.