Miközben a globális autóipar egyre nagyobb hangsúlyt fektet az elektromos modellekre, a világ egyik legnagyobb autógyártója igen szkeptikus a témában. A Toyota szerint ugyanis indokolatlanul nagy a világméretű rajongás az elektromos autók körül. Megjegyzik, az elektromos autóknak ugyanúgy energiára van szükségük, a felhasznált áram megtermelése pedig végső soron akár növelheti is a szén-dioxid-kibocsátást – írja az RT.com.
A vállalatnál úgy számolnak, hogy ha Japánban például minden egyes autó elektromos lenne, akkor nyaranta áramhiány alakulna ki a szigetországban, olyan nagy mennyiségben használnák föl az áramot a járművek.
Ráadásul mindez jelentős ráfizetéssel járna, mivel a cég szerint egy 100 százalékig elektromos autóflotta összesen 358 milliárd dollárnak megfelelő költséget jelentene az infrastruktúrának – mondta Akio Toyoda, a Toyota elnöke.
Korábban egyébként kiderült, Japán azt tervezi, hogy a 2030-as évek közepére betiltja a benzines újautók árusítását. Ezzel kapcsolatban a vállalat elnöke megjegyezte, a politikusok nem mérik föl ennek a valós következményeit.
Hozzátette, a teljes tiltás ugyanis hatalmas károkat okozna az egész autóiparban, és milliók veszítenék el az állásukat.
A japán vállalat azonban maga is gyárt elektromos, hibrid és hidrogén meghajtású modelleket. A jelenlegi tervek szerint a Toyota rá is kapcsolna az elektromos modellek fejlesztésére és piacra dobására.
Nem ez volt viszont a Toyota vezetésének első kritikus megnyilatkozása az elektromos autók iparágával kapcsolatban. November elején szintén Toyoda fejtette ki, hogy
szerinte a Tesla csillagászati piaci értéke alaptalan, és nem tükrözi a valóságban tapasztalható üzleti állapotot, illetve a cég teljesítményét.
Toyoda akkor úgy nyilatkozott, a Tesla szerinte olyan, mint egy étterem, amely még mindig csak a receptjeit reklámozza, miközben a Toyota olyan étterem, amely már eddig is milliókat szolgált ki.