Magyarországon talán furcsán hangzik, hogy vannak olyan országok, amelyeknek két, vagy akár három fővárosa is van. Pedig sok helyen alakult úgy, hogy fővárost váltottak, vagy több város között oszlik meg az ország pénzügyi, gazdasági vagy közigazgatási irányítása, így a legnagyobb város nem a főváros egyben.
A huszadik század történelme alaposan átrajzolta a világtérképet, aminek következménye lett, hogy megszaporodtak a fővárosok is. 1900-ban csak körülbelül 40 országnak volt fővárosa - írja David Gordon professzor a "Huszadik századi fővárosok tervezése" című könyv bevezetőjében, míg
2000-re ez a szám több mint 200-ra nőtt, mivel sorra új országok váltak ki a különböző gyarmatbirodalmakból, illetve alakultak a Szovjetunió és Jugoszlávia összeomlását követően.
A legtöbb állam fővárosként egyetlen várost választott, néhány helyen azonban úgy döntöttek, hogy
ha fővárosról van szó, akkor több ilyen is legyen, így sokfelé lett egy-egy államnak kettő, vagy három fővárosa,
persze hivatalosan csak egyik közülük a valódi főváros.
Az alábbiakban bemutatjuk ezeket az országokat.
Az energikus Cotonou kikötőváros színes nyüzsgéssel fogadja a Beninbe utazókat, így nem meglepő, hogy az afrikai ország legnagyobb városa a kormány székhelye is egyben. A hivatalos főváros azonban egy órányi utazással érhető el Porto-Novóban. Itt igazi nagyvárosi élet zajlik, történelmi épületekkel. A két város közötti hatalommegosztás azután alakult ki, hogy Benin 1960-ban függetlené vált Franciaországtól.
Az Andok-hegység havas csúcsai közt terül el a bolíviai főváros, La Paz, amelynek komoly történelmi részei is vannak. Ez azonban csak közigazgatásilag fővárosa a latin-amerikai országnak, az alkotmányos főváros 160 kilométerre van Sucre-ban, amely egyben az igazságszolgáltatás központja is, és a mai napig itt székel a bolíviai kormány.
A két látványos város közúton mindössze 116 kilométerre van egymástól,
ám ezek két külön világot képviselnek.
A hivatalos fővárosban, Santiagóban a felhőkarcolók hűvös szürke-kék színűre festik a városképet, míg a nemzeti jogalkotás székhelyén, Valparaísóban, bohém hangulatú épületegyüttesek fogadják a dél-amerikai országba látogatót.
Ez az egyetlen ország, amelynek három fővárosa is van.
Ennek célja a hatalom régiók közötti megosztása. Fokváros elhelyezkedése nagyon látványos a partvonal és a hegyek között, ez volt a brit Fokföld központi települése, és meg is maradt Dél-Afrika törvényhozási fővárosának. A további kormányzati ágak Pretoria és Bloemfontein közötti felosztásával a feltörekvő Dél-Afrikai Köztársaság segített megosztani a hatalmat az új országban. Mindkét új fővárosnak megvan a maga varázsa: Pretoria ismert a minden év szeptemberében megjelenő, bőséges zsakaranda virágzásról, míg Bloemfontein a ragaszkodó vendégszeretéről híres.
Félix Houphouët-Boigny elnök, aki 1960 és 1993 között vezette Elefántcsontpartot gyermekkora otthonát, Yamoussoukro-t 1983-ban az afrikai ország második fővárosává tette. Az eredeti fővároshoz, Abidjanhoz viszonyítva azonban Yamoussoukro továbbra is unalmasnak számít. A kormány tényleges székhelye Abidjanban van.
A történelmi csatornákkal és Európa egyik legismertebb bulinegyedével Amszterdamot sokan ismerik. Annak ellenére, hogy a holland alkotmány a várost az ország fővárosaként jelöli, a kormányzás valójában Hágában zajlik. Hollandia fő irányító testületei, köztük a közigazgatási, a végrehajtói hatalom, illetve a legfelsõbb bíróság, évszázadok óta Hágában található.
A kukorica formára emlékeztető épületek, a futurisztikus tornyok és utcai piacok zsongása mellett Kuala Lumpur a maláj gasztronómia és a kultúra bölcsője. Ez a nemzet fővárosa is, a törvényhozó testület székhelye és Malajzia uralkodójának hivatalos otthona is egyben. 1995-ben a kormány azonban megkezdte Putrajaya, egy csendesebb nagyváros építését,
amely egy hatalmas mesterséges tó köré épült.
A nagy kastélyok és a múzeumok tanúskodnak a montenegrói hatalom méltó székhelyéről Cetinijében, az elnök hivatalos rezidenciája is a város kék palotájában található. A régi királyi fővárosnak nevezett Cetinije azonban a második világháború után elvesztette előnyét Podgoricához képest. A kormány hivatalosan Podgoricában székel. A római időkben Birziminum néven ismert városból fejlődése során előbb a szláv Ribnica, majd a jugoszláv időkben Titográd lett, mígnem 1992-ben, Jugoszlávia összeomlásakor Podgorica névre váltott.
Colombo épületek labirintusaként tűnik fel a Srí Lanka-i partok mentén, fényes bazárokkal, a gyarmati korból megmaradt tereptárgyakkal és az aranyhomokos strandokkal. Colombo egy nyugodt, ám nagy vonzerővel rendelkező ázsiai város, amely általában a szigetet felfedezni szándékozó utazók kiindulópontja. A kormányzati intézmények Colombóban vannak, de a hivatalos főváros a közeli Szrí Dzsajavardhanapura Kóttéban található, amelyet gyakran csak Kotténak hívnak.
A modern Srí Lanka parlamentje pedig egy nemrég épült mesterséges tó szigetén található.
Szváziföld csodálatosan változatos tájakkal rendelkezik kevesebb, mint 7000 négyzetkilométernyi területén. Az apró afrikai országban Mbabane az adminisztratív főváros, de a királyi főváros Lobamba, ahol III. Mswati király is székel.
1973-ban a tanzániai kormány bejelentette, hogy elköltözik Dar es Salaamból, a tengerparti fővárosból, és átteszi székhelyét Dodomába. Ennek ellenére azonban sok fontos kormányzati funkció megmaradt Dar es-Salaamban. Talán azért, mert nehéz elválni Dar es-Salaam kulturális sokszínűségétől és az Indiai-óceán klímájától.
A folyamat fél évszázad után lassan befejeződni látszik és Tanzánia kormánya végre valóban Dodomába fog működni.
Ennek egyik legbiztosabb jele, hogy 2019 októberében John Magufuli államfő is átköltöztette az elnöki hivatalt az új fővárosba.