Miután most már néhány kivételtől eltekintve minden magyar kórháznak fogadnia kell koronavírusos betegeket, akik oxigénterápiára vagy lélegeztetésre szorulnak, sokkal több fogy az orvosi oxigénből, mint eddig bármikor. Bohner Zsolt, a Messer Hungarogáz Kft. ügyvezető igazgatója úgy tájékoztatott: október végéig jellemzően a cseppfolyós oxigénellátás iránti igény nőtt, átlag 50 százalékkal a normál körülményekhez képest.
November elejétől mostanáig ez már kétszeres mennyiségre emelkedett. Múlt hét óta pedig ugrásszerűen nőtt a palackos oxigén iránti igény is, a normál helyzethez képest mintegy háromszorosára. Hasonló igénynövekedésről számolt be a hírportálnak a Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója Hegedüs Ákos is, aki elmondta, hogy ők 30-35 százalékkal több cseppfolyós és palackos orvosi oxigént szállítanak jelenleg a kórházakba, mint korábban.
Mindkét cégnél arra készülnek ugyanakkor, hogy még ennél is magasabb lesz az igény a cseppfolyós és palackos orvosi oxigénre a kórházakban, miután exponenciális emelkedik a Covid-19-fertőzöttek és ezzel a kórházi kezelésre szorulók száma.
Az oxigéngyártás alapanyaga, a levegő szerencsére korlátlanul rendelkezésre áll,
ez azonban nem jelenti azt, hogy ne tartogatna kihívásokat a jelenlegi helyzet.
Az olyan koronavírusos betegek, akiknek csak kisebb légzési nehézségük van, az állapotromlást és ezzel a gépi lélegeztetést elkerülendő, oxigénmaszkokon vagy orrkanülön keresztül kapnak oxigéntámogatást.
Az oxigén alapvetően és jó esetben a betegágyak melletti oxigén-csatlakozási pontokon keresztül történik, ide futnak be azok a csövek, amelyeken a cseppfolyós állagúból gázzá transzformált oxigén megérkezik a jellemzően a kórházak udvarán található hatalmas tartályokból, számolt be róla a hírportál.
Arra vonatkozóan sehol nincs nyilvánosan fellelhető adat, hogy a több mint 66 ezer magyarországi kórházi ágyból mennyinél van közvetlen oxigénvételi lehetőség, csak az tudható, hogy például a Linde már tavasszal és jelenleg is bővíti ezt a kapacitást.
Csak az idén eddig már mintegy 30-40 kórházban 2800-nál is több ágyhoz építettek ki oxigén- és sűrítettlevegő-csővezetéket és vételi helyeket (az utóbbi a régebbi típusú lélegeztető gépekhez kell), és jelenleg is folynak ilyen munkálatok – jelezte Hegedüs Ákos.
A cseppfolyósoxigén-tartályokat sok helyen nagyobbra cserélte, illetve cseréli a Linde és a Messer is, bővítették a gyártókapacitásokat, és a logisztikát is megerősítették. A Linde egy új cseppfolyós-oxigén szállító trélert is beszerzett az elmúlt hónapban, hogy ne legyen fennakadás a kórházak igényeinek teljes körű kielégítésében.
Mint a Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója fogalmazott,
a jelenlegi kórházi igények 8-10-szeresére is van elegendő gyártási kapacitás,
illetve átcsoportosítható ipari oldalról, de akár külföldről is behozható orvosi oxigén. Az ellátási lánc garantálja a kórházak biztonságos kiszolgálását.