A gyógyszerfejlesztés folyamatát gyorsítaná fel a magyar Cytocast kutatása, a rendszert most a koronavírus elleni küzdelemben is hasznosítják.
Az emberi sejtekben a DNS tárolja a sejt működéséért felelős gépek tervrajzait. Ezek alapján készülnek az egyedi fehérjék, amelyek összeállnak különböző komplexekké, mondhatni a sejt gépeivé a szervezetben.
A Covid-19 fehérjéinek kölcsönhatása az emberi fehérjékkel már korábban is ismert volt. A cég a szimulációival most azt vizsgálja, hogy ezek a kölcsönhatások hogyan változtatják meg a különböző emberi szövetek sejtjeiben a fehérjekomplexeket.
Ezzel a reményeik szerint képesek lesznek új célfehérjéket találni már létező gyógyszereknek, amelyekkel kezelhető lesz a betegség.
A kész modellel majd azt lehet vizsgálni, hogy hogyan hathat a vírus terjedésére az egyedi intézmények lezárása, kinyitása, nagyobb rendezvények megtartása, és azt is, hogy a tesztelés és a fertőző emberek kapcsolatainak nyomonkövetése és karanténozása mennyire tud hatásos lenni a járvány terjedésének megfékezésében.
Több órán át is életképes lehet a fémfelületeken a koronavírus, más felületeken pedig még tovább is. Erre kínál megoldást egy, magyar szakemberek által kifejlesztett bevonat, mely még a koronavírus felbukkanása előtt született meg. A bevonat sajátossága, hogy megakadályozza a vírusok (köztük a koronavírus), bacilusok és gombák megtapadását.
A budapesti tömegközlekedésben már régóta használják, és már Olaszország, Amerika és Dubaj is érdeklődik iránta.
Hároméves munkával sikerült egy olyan bevonatot létrehozni, mellyel a kárpittól a fémen, a műanyagon és a gumin át az üvegig bármilyen felület kezelhető, és azon onnantól kezdve, akár egy éven át, semmilyen gomba, baktérium és vírus, így az új koronavírus sem képes megtapadni. A bevonat kizárólag természetes anyagokat tartalmaz, színtelen, szagtalan és molekuláris szinten épül be a kezelt felületbe, s természetes vagy mesterséges fény mellett is védelmet nyújt, miközben nem letörölhető.
A cég felhívja a figyelmet arra, hogy a termék az 528/2012/EU rendelet értelmében nem biocid termék, így de jure nem tekinthető fertőtlenítő vagy sterilizáló szernek. A termék a járványok kialakuilásának veszélyét, illetve az átfertőződések lehetőségeit csökkenti, mert olyan környezetet teremt, mely élhetelten a kórokozók számára. Emellett légtisztító hatású, javítja a levegő minőségét, semlegesíti a szagokat, miközben nem változtatja meg a kezelt felület tuladonságait - közölte egyértelműsítését az Origóval a cég cikkünk megjelentését követően.
Olyan PCR-tesztet fejlesztettek ki magyar kutatók, ami képes feleannyi idő alatt kimutatni a vírust, mint a korábbi, ugyanazzal a megbízható eredménnyel. Ezzel nemcsak időt, hanem munkaerőt is tudnak spórolni a laborok, és a betegek gyorsabban kaphatják majd meg az eredményt. Az új PCR-tesztet a Omixon Biocomputing Kft. fejlesztette ki, és a Semmelweis Egyetemen tesztelték.
Az új teszt lényege, hogy „egy lépésben" végzi el a diagnosztikát, mivel nem szükséges a mintából kivonni a vírus örökítőanyagát, az RNS-t az eredményhez. Így amellett, hogy időt takarítanak meg, kevesebb laboránsra lesz szükség.
A jelenleg használatos maszkok közül még az FFP2-es és FFP3-as maszkok sem tudják 100 százalékosan kiszűrni a levegőben szálló vírusméretű, ultrafinom részecskéket. A KC Struktur Kft. saját fejlesztésű, újrafelhasználható maszkja viszont a - a cég állítása szerint - por és pollen szűrésére alkalmas maszkokkal ellentétben vírusok és baktériumok szűrésére is alkalmas, klinikailag tesztelt filterrel látták el. A klinikai tesztekben a koronavírusnál is kisebb vírusokkal és baktériumokkal tesztelt vírusszűrő 99,9 százalékos eredményt ért el.
Ez az érték a normál teszten szűrt részecskékhez képest harmincszor jobb eredményt jelent.
A maszk kialakításánál az egyik legfőbb szempont az volt, hogy ne legyen kényelmetlen, és az anyaga se irritálja a bőrt.
Az Óbudai Egyetem már az első koronavírus-hullám idején dolgoztak egy olyan, az intenzív ellátásban kulcsfontosságú lélegeztetőgépen, amely egyszerre akár több tucat beteg ellátását teszi lehetővé, a jelenleg alkalmazott, és csak egyetlen beteg ellátását biztosító készülékekkel szemben. A kormányzat által is támogatott fejlesztés áttörést hozhat az intenzív ellátás hatékonyságában.
A gép egyszerre akár 5, 10, 50, esetleg még több, kritikus állapotú koronavírusos beteg ellátására is alkalmas lehet, akár tábori körülmények között is.
Az Entremo okoskarkötője valós időben tudja mérni a páciensek pulzusát, testhőmérsékletét, légzési gyakoriságát és véroxigénszintjét, és akár már november végére elkészülhet.
A fitneszkarkötő a megtett kilométerek vagy az alvásciklusunk helyett csupa olyan dolgot mér, ami az egészségünk szempontjából fontos, így a pulzus és a testhőmérséklet mellett a légzési frekvencia és az oxigénszaturáció - vagyis a hemoglobin oxigénnel való telítettsége mértékének - mérésére is alkalmas.
Tüdőbetegségek és a Covid-19 vírus esetén jellemző, hogy amennyiben nem tökéletesen működik a légzésfunkció, a szervezet gyakrabban igényli a levegőt, ennek köszönhető a szapora légvétel.
Az oxigénszaturáció pedig a véroxigén telítettségét állapítja meg, ebből szintén következtetni lehet a tüdő oxigénfelvevő képességére és általános állapotára. Amennyiben a tüdő hatásfoka romlik, az oxigénfelvételi képessége csökken, így az ember oxigénszaturációja is csökkenni kezd.
A karkötő ezeket az értékeket két szenzor segítségével, egy hőmérőszenzorral, valamint egy pulzoximéterrel állapítja meg, majd az adatokat vezeték nélkül továbbítja a vállalkozás által kifejlesztett felhő alapú szoftvernek.
Ez lehetővé teszi, hogy az egészségügyi dolgozók vagy gondozók folyamatosan és valós időben kapjanak információkat a páciensek állapotáról, anélkül, hogy ki kéne tenniük magukat a fertőzésveszélynek.
Az eszköz az életjelekben bekövetkezett változások esetén automatikus jelzést küld a személyzet számára, akik így azonnal tudnak reagálni.
Az Entremo október második felében bekerült azon huszonnyolc európai, köztük két magyar vállalkozás közé, melyeket az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) 2020-as innovációs díjára jelöltek. Ezt a díjat innovatív, kitartó, kreatív vállalkozások kapják úttörő termékeik és szolgáltatásaik miatt.
Baranyi Lajos, az USA-ban élő magyar kutató találmánya képes lehet meggátolni a vírusfertőzés által kiváltott túlzott immunreakciót, az úgynevezett citokinvihart, és a nyomában kialakuló súlyos tüdőgyulladást. Nem a vírus, hanem a szervezet abnormális immunválasza jelenti ránk nézve az igazi veszélyt, ez a valódi probléma, amivel az emberiség jelenleg szembenéz - állítja a biológus-immunológus professzor. A légzési elégtelenség és/vagy a bakteriális felülfertőződés következtében szeptikus sokk alakul ki a szervezetben, ez általános gyulladással jár, amit a gyulladásos fehérjék fokozott termelése, az úgynevezett citokinvihar kísér.
A professzor már az utóbbi húsz évben szisztematikusan kereste a citokinvihar gyenge pontjait, és egy kombinált terápiát fejlesztett ki, amelynek részleteit addig nem hozza nyilvánosságra, amíg a szabadalmi eljárás nem zárul le. A szakember egészen biztos abban, hogy az általa kidolgozott kombinált terápia hatékonyságát a klinikai vizsgálatok is igazolják majd, ezért ezeket szeretné Magyarországon végeztetni, miként a reménybeli gyógyszer előállítását, kiszerelését, csomagolását, értékesítését is.
Ha sikerrel járunk, akkor a Covid-19 többé nem lesz halálos, de meg sem nyomoríthatja a betegeket"
- mondja a professzor.
A Safe-Gate járványvédelmi fertőtlenítő kapu használatával mindössze 5 másodperc alatt elpusztítható a már ismert, a ruházaton és a bőrön megtelepedő vírusok és baktériumok 75-80 százaléka. A kapu több prevenciós eszközt „csomagol egybe": érintésmentes kézfertőtlenítővel, hőmérővel, nagynyomású ködgenerátoros porlasztóval és az egyedülálló speciális fertőtlenítőszer alkalmazásával nagy szerepet tölt be a fertőzések megelőzésében, hatékonnyá téve a járványok elleni védekezést. A kapuban használt, hétéves hazai fejlesztésű, és már több területen kipróbált bio és öko fertőtlenítőszer bőrbarát, nem károsítja a ruházatot, a sminket, a frizurát és a környezetet.
A Safe-Gate járványvédelmi kapun kívül jelenleg nem létezik a hazai piacon olyan gép, amely ezzel, a legmodernebb, úgynevezett ködöléses eljárással biztonságosan teljes test-, ruházat-, poggyász-, elektronikai eszköz- (telefon) és kisállat-fertőtlenítés végezhető, valamint az érintésmentes lázmérést, kézfertőtlenítést egyben tudja biztosítani az Ecowian nagy hatékonyságú bio fertőtlenítő anyagának felületekre való juttatásával.
Lapozzon, a cikk folytatásában további érdekes fejlesztésekkel ismerkedhet meg!